SEKTÖREL › Yenilenen Nissan X-Trail satışa sunuldu

Yenilenen Nissan X-Trail satışa sunuldu

11 Temmuz 2017 / 23:33 Kapsamlı bir makyaj geçiren X-Trail, yeni özelliklere ve yenilikçi teknolojilere sahip

Yenilenen Nissan X-Trail satışa sunuldu

Dünyanın en çok satan SUV modeli Nissan X-Trail’in tasarımı, ekipmanları ve teknolojileri yenilendi. Markanın yeni tasarım diline uygun bir görünüme bürünen X-Trail’in iç mekan kalitesi artırılırken sürüş güvenliğini destekleyen bir dizi yeni teknoloji de donanımlar arasına eklenmiş. Yenilenen X-Trail ile ayrıca 7 koltuk seçeneğine ek olarak 5 koltuk seçeneği de ürün gamına dahil oldu.

X-Trail'in ön tamponla bütünleşen yeni ‘V’ formlu ön ızgarası, daha geniş bir tasarım ortaya koyarak, dinamik ve heyecan uyandıran bir görünüm sergiliyor. Krom ve siyah plastikle şekillenen ön ızgara X-Trail’in gövde rengiyle kontrast oluşturuyor. Heybetli ön ızgaranın tasarımını devam ettiren yeni ön farlar yeni bumerang formlu gündüz farlarıyla tamamlanmış. Otomobilin Platinum donanım seviyesinde artık BI-LED Far Sistemi sunuluyor. Yeni X-Trail’deki BI-LED Far Sistemi, araç hızı ve direksiyon açısı ile birlikte çalışan ve viraj içini aydınlatan Adaptif Far Sistemiyle destekleniyor.

Yenilenen ve yuvarlak yerine dikdörtgen bir forma kavuşan ve tamponun alt köşelerine entegre edilen ön sis farları ise otomobilin tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunuluyor. Yenileme kapsamında ön park sensörleri de revize edilmiş. Daha önce de tampona entegre olan, ancak tamamen gömülü olmayan sensörler yenileme operasyonuyla tamponlara tamamen gömülü olarak tasarlanmış. Tasarımı yenilenen arka tampon ilave edilen krom detaylarla daha kaliteli ve modern bir görünüm sunarken ön tampondaki sensörler gibi arka tampon sensörleri de optimize edilmiş. Yine yenileme operasyonu kapsamında arka stop grupları da elden geçirilmiş.

Tasarımdan kaynaklanan 50 mm’lik artışla uzunluğu 4.690 mm’ye ulaşan Nissan X-Trail’in genişliği (1.830mm), yüksekliği (1.710mm) ve dingil mesafesi (2.705mm) değişmemiş. Yeni X-Trail’de var olan sekiz gövde renginden altısı kullanılmaya devam edecek. Bu renklere Bakır Kahve, Magnet Kırmızı, Blazer Mavi ve Bronz Kahve olmak üzere dört yeni renk daha eklenmiş durumda.

58d6cb882da8e9110763b4dadc7e5350_0.jpg

Kabinde de değişiklikler bulunuyor

Nissan X-Trail’deki yenilikler sadece dış tasarımı kapsamıyor. İç mekanda kalite algısını arttıran bir dizi güncelleme gerçekleştirilmiş. Nissan'ın yeni modellerinin tasarımını küresel olarak yansıtan ve tüm X-Trail versiyonlarında standart olarak sunulan yeni direksiyon ilk bakışta dikkat çekiyor. D formlu alt kenarı düz direksiyon simidi giriş-çıkışları kolaylaştırırken aynı zamanda daha sportif bir his ve görünüm sunuyor. X-Trail'in Platinum donanım seviyesinde standart olarak direksiyon ısıtma özelliği de sunuluyor.

Beş veya yedi koltuk olmak üzere iki farklı koltuk düzenine sahip olan Nissan X-Trail’in Platinum donanım seviyesinde deri döşeme standart olarak sunulurken şekilleri güçlendirilen koltuklar vücudu daha fazla kavrıyor. Mevcut X-Trail’de sadece ön koltuklarda sunulan koltuk ısıtma sistemi, yeni X-Trail’de ikinci koltuk sırasında da (3. Koltuk sırası hariç) Platinum donanım seviyesinde standart olarak sunuluyor.

Yaşam alanının kalite algısını ve konfor seviyesini yukarılara taşımak için de detay bazında iyileştirmeler yapılmış. Orta konsolun sol ve sağ yanına deri kaplı birer ped konumlandırılırken, torpido gözünün üst kısmı daha modern ve kaliteli bir yüzeyle kaplanmış. Havalandırma ızgaraları ise yeni parlak siyah yüzeyleriyle daha modern ve kaliteli bir görünüm sunuyor. Kapı döşemelerinin çeşitliliği arttırılırken iki koltuğun ortasındaki kol dayama yerinin ve saklama alanının tasarımı da yenilenmiş. X-Tronic otomatik şanzımanlı versiyonların yeni deri vites kolu da iç mekandaki kalite algısına katkı sağlayan detaylardan biri olarak dikkat çekiyor.

2837b7603f024fa6eb656fc64bb4ae49_0.jpg

BOSE Premium Ses Sistemi de sunuyor

Nissan, premium ses sistemi geliştiricisi Bose işbirliği ile Platinum donanım seviyesinde yüksek kaliteli bir ses sistemi de sunuyor. Müşteri görüşlerine önem veren Nissan, DAB dijital radyo özelliğini Design Pack ve Platinum versiyonlarında standart olarak sunarken, ayrıca anten performansını arttırmak ve daha zarif bir görünüm sunmak üzere köpekbalığı yüzgeci formlu yeni anten bu versiyonlarda devreye giriyor.

Yeni Hareket Sensörlü Bagaj Kapağı

X-Trail’in en üst iki donanım paketinde elektrikli bagaj kapağı standart olarak sunuluyor. Bu özellik yenilenen X-Trail ile birlikte hareket sensör özelliği ile geliştirilmiş. Bagaj kapağını açmak için kullanıcının ayağını arka tamponun altına uzatması yeterli. Akıllıca uygulanan geliştirmeler sayesinde beş koltuklu versiyonlarda 500 litre olan bagaj hacmi 565 litreye ulaşırken, yedi koltuklu versiyonların bagaj hacmi (445 litre) değişmemiş. Tüm X-Trail versiyonlarında bagaj alanının kullanımını arttıran esnek bagaj sistemi standart olarak sunuluyor.

Nissan Intelligent Mobility Teknolojileri

Yenilenen X-Trail’e yeni Nissan Intelligent Mobility teknolojileri de eklenmiş. Geri manevra yaparken veya park yerinden çıkarken oluşması muhtemel kazaların önüne geçmek için ilk kez Arka Çapraz Trafik Uyarısı sunuluyor. Yaklaşan bir tehlikeye rağmen sürücünün manevrasını sürdürmesi halinde sistem sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor. X-Trail’de 2014 yılından bu yana sunulan Çarpışma Önleyici Sistem,Yaya Algılama özelliği ile daha da geliştirilmiş. Aracın ön tarafında bulunan radar ve kamera ile çalışan bu yenilikçi teknoloji yayalara çarpma olasılığını en aza indiriyor. Yenilenen Nissan X-Trail’de sunulan bir başka yeni teknoloji olarak Yokuş Kalkış Desteği (HSA) ile birlikte çalışan Sabit Durma Desteği (SSA) olarak öne çıkıyor. Otomobili üç dakika boyunca bulunduğu pozisyonda sabit bir şekilde tutan SSA ardından el frenini otomatik olarak devreye sokuyor ve böylece sürücüye ayağını fren pedalından çekme özgürlüğü sunuyor. Yenilenen Nissan X-Trail; Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Yorgunluk Algılama Sistemi, Akıllı Park Yardımcısı, Akıllı Çevre Görüş Sistemi ve Şerit Takip Sistemi gibi teknolojilerle de sürüş güvenliğini ön planda tutuyor.

130 bg gücünde 1.6 litrelik turbo dizel motor seçeneğiyle sunulan X-Trail, 4x2 veya 4x4 aktarmayla alınabiliyor. X-Tronic şanzımanlı versiyonu sadece 4x2 aktarmayla sunulan otomobil, lansmana özel 162.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulurken, en donanımlı versiyon olan Platinum versiyonu ise 190.900 TL’den başlayan fiyatlarla tüketicilerle buluşacak. Nissan ayrıca, Yeni X-Trail için lansmana özel 36 ay vadeli yüzde 0,99 faizle 60 bin TL kredi fırsatı sağlıyor.

ÇOK OKUNANLAR