LANSMAN › Yeni Yaris Kasım'da satışa sunuluyor

Yeni Yaris Kasım'da satışa sunuluyor

21 Ekim 2011 / 01:48 Toyota'nın tamamen yenilenen küçük sınıf modeli Yaris'in fiyatı 30.900 TL'den başlıyor

Yeni Yaris Kasım'da satışa sunuluyor
Toyota'nın küçük sınıftaki başarılı modeli Yaris'in üçüncü nesli 30.900 TL'den başlayan fiyatlarla Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanıyor. Kasım ayında satışa sunulacak olan yeni Yaris'te 1.0 lt ve 1.33 lt VVT-i benzinliler ile 1.4 D-4D turbodizelden oluşan üç farklı motor seçeneği bulunuyor. Dizel motor seçeneği 43.400 TL ile 48.600 TL arasında değişen fiyat etiketleriyle sunulacak olan Yaris'in 4 farklı donanım paketi mevcut: Cool, Fun, Life ve Style. Selefinden çok daha iddialı özelliklere kavuşan otomobil, CVT özellikli 'Multidrive S' şanzıman opsiyonuna da sahip.

Boyu 100 mm artırılarak 3855 mm’ye ulaşan yeni Yaris, 4.7 m’lik düşük bir dönüş yarıçapına sahip. Aerodinamik verimlilik açısından sınıf lideri 0.287 cd sürtünme katsayısıyla yeni bir referansa imza atan otomobil, iç mekan ve ergonomi konusundaki başarısını yeni neslinde de devam ettiriyor. Artan ölçüleriyle birlikte arka koltuk diz ve baş mesafesi de ciddi oranda iyileşen Yaris'in bagaj hacminde de artış sözkonusu. 286 litrelik bagaj hacmi arka koltukların yatırılmasıyla 768 lt’ye çıkıyor. Ayrıca Toyota modellerinde ilk defa sunulan panoramik cam tavan ile iç mekandaki ferahlık hissi de yükseliyor. 

Yeni Yaris’in sürücü odaklı kokpit tasarımında kalite hissi artırılırken, gösterge paneli de direksiyon simidinin arkasına alınmış. Otomobil, 4 farklı donanım seviyesinin yanısıra müşterilerin ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilmiş geniş spektrumlu ve erişilebilir opsiyonel donanım paketleriyle de dikkat çekiyor. Yeni Yaris’in eğlenceli ve konforlu bir sürüşü garantileyen donanımları arasında “Toyota Touch” ve “Toyota Touch & Go” öne çıkıyor. 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan “Toyota Touch”, AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinleme özelliklerini içerirken, USB ve AUX ile mobil cihazlara bağlantı imkanı sunuyor. Ekrandan ayrıca, kalan yakıt miktarı, anlık yakıt tüketimi, son 15 dakikadaki yakıt tüketimi gibi bilgiler alınabilirken, entegre geri görüş kamerası da park kolaylığı sağlıyor. Bu multimedya sistemi üzerine kurulu “Touch&Go” ise erişilebilir fiyatta navigasyon özelliğinin yanısıra Bluetooth ile ekran üzerinden SMS alma ve gönderme, USB tabanlı fotoğraf görme özelliği, internete ve hatta Facebook’a bağlanma imkanı da sunabiliyor.

Yeni Multidrive S şanzıman, verimli motorlar
Avrupa’da tasarlanan ve Toyota’nın Fransa’daki Valenciennes Fabrikası’nda üretilen  yeni Yaris, yüksek performansı düşük yakıt tüketimi ve CO2 salımı ile birleştiren Toyota Optimal Drive teknolojisinin en son versiyonuna sahip üç motor seçeneğiyle sunuluyor. 5-ileri manuel şanzımanla donatılan 1.0 lt VVT-i benzinli motor 5.0 lt/100km'lik bir yakıt tüketim değeri sunuyor. 1.33 lt VVT-i motora eşlik eden CVT şanzıman teknolojisine sahip Multidrive S de sınıfının yakıt ekonomisi en iyi şanzımanlarından biri olarak gösteriliyor.

Basın toplantısında konuşan Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yeni Yaris’in tüm bu özellikleriyle segmentine liderlik edecek bir otomobil olduğuna dikkat çekerek  “Yeni Yaris çekici dizaynı, teknolojisi ve donanım zenginliğiyle şimdi herkesin birşeyler bulabileceği bir otomobil olacak.” dedi ve ekledi: “3. nesil Yaris ile başlayarak yepyeni bir bakış açısıyla yaratılan Toyota modellerinin, müşterilerimizin ihtiyaçlarıyla birlikte arzularına da hitap edeceğine inanıyoruz. Toyota, yeni dönemde kalite ve dayanıklılığın yanısıra, daha çok heyecan veren görünüme sahip modelleri ile de geniş kitlelerin öncelikli tercihi olacak'' şeklinde konuştu.

ÇOK OKUNANLAR