SEKTÖREL › Yeni SEAT Ibiza Türkiye'de...

Yeni SEAT Ibiza Türkiye'de...

10 Ağustos 2017 / 09:56 Tamamen yenilenen Ibiza, 57.000 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu...

Yeni SEAT Ibiza Türkiye'de...

İlk olarak 1984 yılında pazara sunulan SEAT Ibiza’nın 5. nesli 57.000 TL'den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. Volkswagen Grubu’nun yeni MQB A0 modüler platformunda üretilen ilk model olma özelliğine sahip yeni Ibiza, gelişmiş teknolojilerle donatılırken aynı zamanda iç hacimde de dikkate değer iyileştirmeler yapıldığı görülüyor.

Otomobilin Türkiye’de satışa sunulan motor seçeneklerinden ilki 75 bg güç üreten 3 silindirli 1.0 MPI motor. Bu motor 100 km’de 4.9 litre yakıt tüketiyor. Turboşarjlı 1.0 EcoTSI motor ise 95 bg manuel ve 115 bg DSG versiyonlarıyla sunulmakta. 2018 yılının ilk çeyreğinde 150 bg gücünde 1.5 TSI EVO benzinli motor seçeneğine de kavuşacak olan Ibiza’nın, dizel motor seçeneği olan 95 beygir gücündeki 1.6 TDI ise manuel ve DSG şanzıman alternatiflerine sahip olacak.

Yeni Ibiza markanın popüler modeli Leon ile benzer hatlara sahip. Aracın ön kısmı, üçgen formlu Full LED farlar ve LED gündüz sürüş farlarıyla ikonik bir görünüm kazanıyor.  Ibiza'nın arkası ise tipik Ibiza tasarımına sahip. Tek parça olarak tasarlanan stop lambaları, arkadaki çıkıntılarla bütünleşerek aerodinamik performansa katkıda bulunuyor. Bagaj ve tamponun güçlü ve net hatları genişlik algısını artırırken, aracı yere yaklaştıran arka reflektörlerle birlikte geniş, yekpare bir görünüm yaratmış.

5c02835caf87eb50a9dba8b13fd25e53_0.jpg

Yeni Ibiza'da yeni İç Mekan Tasarımı

Yeni Ibiza'nın kabini SEAT DNA’sına uygun olarak “Sürücü Odaklı” bir tasarıma sahip. İç mekanda kullanılan kaplamalar, tasarım ögeleri ile 8 inçlik Black Panel dokunmatik ekran arasında bir denge sağlıyor. Vites kutusu da kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla mümkün olan en yüksek konumda yer alıyor.İç mekanı fark edilir derecede genişletilen Yeni SEAT Ibiza,  4059 mm uzunluğa, 1780 mm genişliğe ve 1444 mm yüksekliğe (FR versiyonda 1429 mm) sahip. Otomobil, bir önceki modele kıyasla 87 mm gibi kayda değer miktarda daha geniş ve aynı zamanda 2 mm daha kısa ve 1 mm daha alçak olması sonucu zemine tutunan sağlam bir görünüm sunuyor. Ibiza'nın bagaj hacmi ise 63 litre artışla 355 litreye çıkarılmış.

Dört farklı donanım paketi: Reference, Style, FR ve XCellence

Yeni SEAT Ibiza, sırasıyla Reference ve Style versiyonlarından başlayarak dört farklı donanım serisiyle sunulacak. İlk etapta Reference ve Style donanımlar satışa sunulurken, FR ve XCellence ise ilerleyen dönemde showroomlardaki yerini alacak. Yeni SEAT Ibiza’da Reference donanımda 5” Dokunmatik Renkli Ekran, Ön Bölge Asistanı (Front Assist), Hız Sabitleme Sistemi, İkincil Çarpışma Freni, 6 Hava Yastığı, Yorgunluk Tespit Sistemi ve Bluetooth gibi özellikler standart olarak sunuluyor. Style donanımda ise bunlara ek olarak Deri Direksiyon, Otomatik Klima, LED Gündüz Sürüş Farı ve LED Arka Stop Lambaları gibi özellikler ön plana çıkıyor. Birçok sürücü destek ve güvenlik sistemini standart olarak sunan yeni SEAT Ibiza, EuroNCAP testinden 5 yıldız alarak güvenlik konusunda da başarısını kanıtlamış durumda. Yeni Ibiza’da ayrıca Adaptif Hız Sabitleyici, KESSY Anahtarsız Giriş & Çalıştırma Sistemi ve yeni nesil ön ve arka park sensörlerinin yanı sıra, daha yüksek kaliteye ve çözünürlüğe sahip geri görüş kamerası ile 8 inçlik dokunmatik bir ekran yer alıyor.

ÇOK OKUNANLAR