SEKTÖREL › Yeni Santa Fe'nin fiyatı belli oldu...

Yeni Santa Fe'nin fiyatı belli oldu...

12 Temmuz 2013 / 16:51 Hyundai'nin baştan aşağıya yenilenen SUV modeli Santa Fe, Türkiye'de satışa sunuldu

Yeni Santa Fe'nin fiyatı belli oldu...
Hyundai Santa Fe’nin üçüncü nesli satışa sunuldu. Türkiye için özel olarak geliştirilen 184 bg gücünde 2.0 litrelik dizel motorun görev yaptığı yeni Santa Fe'nin fiyatıysa 158.250 TL olarak belirlenmiş.

Hyundai’nin akıcı tasarım felsefesi doğrultusunda yaratılan “Storm Edge” isimli dizayn konseptine sahip olan yeni Santa Fe, 4690 mm uzunluğunda ve 1685 mm yüksekliğinde bir gövdeye sahip. Yeni Santa Fe’nin genişliği ise 1880 mm. Bu boyutlarıyla selefinden daha uzun, daha geniş ve daha yüksek olan yeni Santa Fe, ayrıca 2700 mm'lik dingil mesafesi sunuyor. Heybetli ama bir o kadar da dinamik bir görünüm sunan Santa Fe, geniş bir kabine ve 516 litrelik bagaja sahip.

Yeni Santa Fe, Türkiye için özel olarak geliştirilen 2.0 litre hacmindeki dizel motor ile ithal ediliyor. 184 bg güç ve 400 Nm'lik tork değerleri sunan bu dizel motor, gücünü yola, 6-ileri otomatik şanzıman ve 2 ya da 4 tekerlekten çekiş sistemiyle aktarıyor. Yol durumuna ve sürüşe göre ön ve arka akslarda güç dağılımını otomatik olarak gerçekleştiren aracın arka kısmında da otomatik yükseklik ayarı bulunuyor.

Santa Fe'de ayrıca yeni bir şanzıman görev yapıyor. 'Tam otomatik' ve 'Spor otomatik' gibi iki çalışma modu bulunan altı ileri bu şanzımanın, yeni nesil kavrama sistemiyle birlikte sarsıntısız ve hızlı geçişler sunduğu açıklanıyor. Santa Fe’nin yenilikçi şanzımanı, bilinen otomatik şanzımanlara göre 12 kilo daha hafif ve aynı zamanda yüzde 12 kadar daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Bu şanzıman sayesinde 0’dan 100 km/s hıza 10.9 saniyede çıkabilen ve 190 km/s’lik maksimum hıza ulaşan Yeni Santa Fe’nin ortalama yakıt tüketimiyse 100 km’de 5.6 litre olarak açıklanıyor.

Santa Fe'de artık Hyundai’nin FLEX STEER ismindeki direksiyon sistemi de bulunuyor. Bu sistem, Normal, Spor ve Konfor olmak üzere 3 farklı direksiyon modu sunuyor.
 
ZENGİN DONANIM LİSTESİ
Executive isimli donanım paketiyle sunulan Yeni Santa Fe’de EBD ve HBA (Fren Destek) sistemli ABS frenler, TCS (Savrulma ve Patinaj Önleme), ESP, VSM (Araç Stabilite Programı), yokuş iniş ve kalkış destek programları, sürücü ve ön yolcu için ön havayastıkları, perde havayastıkları, sürücü diz havayastığı ve aktif ön koltuk başlıkları gibi birçok güvenlik donanımı sunuluyor. Araçta ayrıca 60/40 oranında katlanabilen ikinci sıra koltuklar ve bagaj içerisine 50/50 oranında katlanabilen üçüncü sıra koltuklar, AQS hava kalitesi kontrol sistemi, elektrik kontrollü ve hafızalı sürücü koltuğu, deri direksiyon ve vites topuzu, ön ve arkada ısıtmalı deri koltuklar, dijital bilgi ekranı, Supervision gösterge paneli, geri görüş kamerası ve orta konsolda kamera ekranı, dijital pusula, elektronik kontrollü çift bölgeli klima, manuel kontrollü arka klima, soğutmalı kilitlenebilir torpido gözü, otomatik hız sabitleyici, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, ön cam buz çözücü, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, anahtarsız giriş ve çalıştırma, 19 inç jantlar ve lastik basınç göstergesi, elektrikli, ısıtmalı ve katlanabilir dış dikiz aynaları, elektrikli açılabilir panoramik cam tavan, akıllı park asistanı (APA), xenon farlar ve far yıkama sistemi gibi birçok özellik standart olarak sunuluyor.

ÇOK OKUNANLAR