SEKTÖREL › Yeni Kia cee'd Türkiye'de...

Yeni Kia cee'd Türkiye'de...

19 Haziran 2012 / 01:02 Yeni Kia cee'd 51.100 TL'den başlayan fiyatlarla Türkiye'de satışa sunuldu

Yeni Kia cee'd Türkiye'de...
Kia cee’d’in yeni nesli, 51.100 TL’den başlayan fiyatlarla Türk tüketicisiyle buluşuyor. Eskisine göre daha sofistike, verimli ve iyi bir sürüş deneyimi sunduğu açıklanan yeni cee'd ile Kia, Avrupa'daki pazar payını arttırmayı hedefliyor. Ülkemizdeyse 2012’nin sonuna kadar 2.500 adet yeni cee’d satılması planlanıyor. 2013 yılı için hedeflenen satış adediyse 3.750. Üç kapılı Kia cee’d, 2012 yılının son çeyreğinde, stationwagon versiyon ise 2013 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde satışa sunulmuş olacak.

DAHA GENİŞ BİR KABİN
Selefinden daha uzun ve alçak bir gövdeye sahip olan yeni cee’d, bu sayede daha sportif bir profil sunuyor. Uzunluğu 50 mm artarak 4.310 mm’ye çıkan otomobilin 1470 mm’lik yüksekliğiyse bir önceki modelden 10 mm daha az. Yeni Kia cee’d, yolcular için artık daha geniş bir iç mekan sunuyor: Ön koltukta oturanlar 12 mm daha fazla baş mesafesine, 21 mm daha fazla ayak mesafesine, arkada oturanlar ise 5 mm daha fazla omuz mesafesine sahip. Yeni cee’d’in bagaj kapasitesiyse 40 litrelik artışla 380 litreye ulaşmış.  

GÜÇLÜ MOTORLAR VE ÇİFT KAVRAMALI ŞANZIMAN
Yeni Kia cee’d ülkemizde 135 bg gücünde 1.6 GDI benzinli ve 128 bg gücünde 1.6 turbodizel motor seçenekleriyle sunuluyor. Otomobilin benzinli motor seçeneği DCT otomatik şanzımanla alınabilirken, dizel seçenekte ise manuel veya otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyor. Dual CVVT (sürekli değişken supap zamanlaması) sayesinde yüksek performans ve rekabetçi yakıt tüketimi sağladığı söylenen 1.6 benzinli ‘GDI’ motorun, çift kavramalı DCT şanzımanın da etkisiyle cee’d’i 100 km/s hıza 10.8 saniyede ulaştırdığı açıklanıyor. Kia tarafından, Alman temelli bir otomotiv mühendislik firması ile ortaklık kurularak geliştirilen DCT teknolojisi ile Kia, kendi çift kavramalı şanzıman teknolojisini geliştiren  birkaç üreticiden biri durumuna geldi.

Yeni Kia cee’d dizel seçenek olarak 1.6 lt. CRDI VGT motoru ile piyasaya sürülüyor. 1.582 cc silindir hacmine sahip dizel motor, 4.000 d/d’de 128 bg güç üretirken, 1.900-2.750 d/d aralığında 260 Nm tork değeri sunuyor. Motorun ortalama yakıt tüketimi, düz vitesli versiyonda 4.3 lt/100 km, otomatik versiyondaysa 5.5 lt/100 km olarak belirlenmiş.

GÜVENLİK DONANIMLARI DİKKAT ÇEKİCİ
Yeni Kia cee’d pekçok aktif güvenlik donanımını standart olarak sunuyor. ESP (Elektronik stabilite programı), VSM (ESP’li araç denge yönetim sistemi), EBD destekli ABS fren sistemi, BAS (acil durum fren destek sistemi), HAC (yokuşta kalkış destek sistemi ), TCS (patinaj engelleme sistemi) ve ani durmalarda fren ışıklarını aydınlatan ESS (Acil fren sistemi),  gibi özellikler bu standartlar arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra Yeni cee’d, standart olarak sürücü, yolcu, yan ve perde olmak üzere toplam 6 adet hava yastığı ile donatılmış. Pasif güvenlik bakımından kaporta, ultra-yüksek dayanımlı çeliğin yüksek oranda kullanılmasıyla (%57) üretilmiş ve darbe direncini artırmak için çeşitli iyileştirmeler yapılmış. Yan darbelere karşı koruma, daha kalın kapı kirişlerine, ultra-yüksek dayanımlı çelikten yapılan B-sütunları ve yan marşpiyeller sayesinde %50 artırılmış.

Kia cee’d’in konfor odaklı özellikleri de dikkat çekici. Bunlar arasında, sürücüye eve kadar eşlik eden otomatik far kapama, çift bölgeli otomatik klima, değişken direksiyon modu, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, elektrikli, ısıtmalı, katlanabilir yan aynalar, hız sabitleme sistemi (cruise kontrol), soğutmalı torpido gözü, yol bilgisayarı, panoramik sunroof, viraja duyarlı farlar, LED gündüz farları, otomatik yanan kısa farlar, yağmur sensörü, 17 inch alaşım jantlar yer alıyor.

YENİ KIA CEE'D FİYATLARI (18.06.2012)
cee'd 1.6 GDI (benzinli) Otomatik (Concept) 51.100 TL
cee'd 1.6 CRDi (dizel) Manuel (Concept) 51.600 TL
cee'd 1.6 CRDi (dizel) Otomatik (Concept) 54.600 TL
cee'd 1.6 CRDi (dizel) Otomatik (Concept Plus) 58.400 TL

ÇOK OKUNANLAR