YENİ MODELLER › Yeni jenerasyon BMW 5 Serisi ortaya çıktı!

Yeni jenerasyon BMW 5 Serisi ortaya çıktı!

13 Ekim 2016 / 16:38 Bavyeralı üretici, merakla beklenen modelinin üzerindeki örtüyü kaldırdı

Yeni jenerasyon BMW 5 Serisi ortaya çıktı!

BMW, 5 Serisi ürün gamını tamamen yeniliyor. Sedan gövdeye sahip yedinci jenerasyon 5 Serisi’ni otomobil dünyasının beğenisine sunan Alman üretici yenilediği büyük sedanının ağabeyi 7 Serisi’nin izinden gitmesini sağlıyor. 4.935 mm uzunluğa, 1.866 mm genişliğe, 1.466 mm yüksekliğe ve 2.975 mm’lik aks aralığına sahip olan yeni otomobil yerine geçtiği modele kıyasla 36 mm daha uzun, 6 mm daha geniş, 2 mm daha yüksek ve 7 mm daha uzun aks aralığına sahip. Çelik, alüminyum ve magnezyumun yüklü şekilde kullanıldığı yeni otomobil selefine kıyasla 100 kilograma kadar daha hafif olabiliyor.

BMW tasarımcılarının yeni 5 Serisi’nde, tamamen yeni 7 Serisi ve elden geçen 3 Serisi modellerinde gerçekleşen değişikliklere yer verdiği görünüyor. Artık daha ince bir tasarıma ve yeni bir desene sahip LED gündüz farlarına sahip olan standart LED farlar, otomobilin yalnızca 0.22 Cd’lik hava sürtünme katsayısı ile etkileyici bir aerodinamik performans sunmasına yardımcı olan açılıp kapanabilen, BMW bu sistemi Hava Perdesi adı ile anıyor, büyük çift böbrek ızgaraya eşlik ediyor. Bir önceki jenerasyona kıyasla daha kısa olan ön ve arka çıkıntılar yeni 5 Serisi’nin sportifliğinin altını çizerken, otomobilin sahip olduğu yeni omuz çizgisi 7 Serisi’ni anımsatıyor. Standart olarak 17 inçlik hafif jantlar üzerinde yer alan otomobil, istendiği takdirde 20 inçe kadar jantlarla sipariş edilebiliyor. Arka kısımda BMW’nin klasikleşmiş “L” şeklinde desene sahip daha büyük stoplarına sahip olan yeni model artık standart olarak arka kısmın iki tarafında yer alan çift egzoz çıkışı ile birlikte sunuluyor.

Yeni BMW 5 Serisi’nin iç mekanı ise yeni tasarımı ve yeni teknolojileri ile dikkat çekiyor. Üreticinin ilk olarak yeni jenerasyon 7 Serisi’nde yer verdiği jestle kontrol sistemi yeni jenerasyon 5 Serisi’nin kokpitinin öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. İç mekanın tasarımında da markanın daha büyük sedan modelinden esinlenildiği gözlerden kaçmazken, yeni jenerasyon 5 Serisi’nin daha küçük boyutlarına rağmen bu teknolojilere sahip olması otomobilin çekiciliğini artırıyor.

BMW yeni jenerasyon 5 Serisi’ni başlangıçta ikisi benzinli, ikisi dizel olmak üzere dört motor seçeneği ile satışa sunuyor. Yeni jenerasyon otomobilin benzinli ürün gamı 252 bg güç ve 350 Nm tork üreten 2-litre hacimli dört silindirli turbo motora sahip 530i ve 340 bg güç ile 450 Nm tork üreten 3-litre hacimli altı silindirli turbo motora sahip olan 540i’den oluşuyor. Tamamen yeni otomobilin dizel ürün gamı ise BMW’nin tanıdık 190 bg güç 400 Nm tork üreten 2-litre hacimli dört silindirli turbo dizel motoruna sahip olan 520d ile 265 bg güç ile 620 Nm tork üreten 3-litre hacimli altı silindirli turbo dizel motora sahip olan 530d’den meydana geliyor. Alman üretici xDrive dört tekerlekten çekiş sistemini başlangıçtan itibaren tüm motor ve şanzıman seçenekleri ile birlikte sunduğunu açıklarken, otomobilin daha düşük CO2 salım değerine sahip 520d EfficientDynamics Edition, hibrit sisteme sahip 530e iPerformance ve 462 bg güce sahip olacak M550i xDrive versiyonlarının ise önümüzdeki yılın Mart ayında satışa çıkacağını duyuruyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR