YENİ MODELLER › Yeni Ford Focus RS, 320 bg güç üretiyor!

Yeni Ford Focus RS, 320 bg güç üretiyor!

05 Şubat 2015 / 17:35 İnternet üzerinden tanıtılan yeni otomobil, motorunu Mustang ile paylaşıyor

Yeni Ford Focus RS, 320 bg güç üretiyor!

Ford uzun süredir beklenen modeli Focus RS’i internet üzerinden tanıttı. Üçüncü jenerasyon Focus RS’in kaputunun altında 320 bg güç üreten 2.3-litre hacimli dört silindirli EcoBoost turboşarjlı benzinli motor, markanın Mustang modeli ile paylaşılıyor. Motorun ürettiği tork henüz belli değil, ancak Ford, otomobilin 6-ileri manuel şanzımanının motordan elde edilen ekstra tork ile başa çıkabilmesi için eden geçirildiğini söylüyor.

Motorun ürettiği güç, bünyesinde dinamik tork yönlendirme kontrolünü barındıran dört tekerlekten çekiş sistemi üzerinden otomobilin dört köşesine iletiliyor. Bu dört tekerlekten çekiş sistemi iki elektronik olarak kontrol edilen kavrama paketini arka aksın her iki yanında barındırıyor ve arka aksa üretilen gücün %70’ini yönlendirebiliyor. Gerekli durumda ise arka aksa gönderilen %70’lik torkun tamamı sağ arka veya sol arka tekerleğe yönlendirilebiliyor. Ford dört tekerlekten çekiş sisteminin yeni Focus RS’e “tutuş yetisi ve sürücü tatmininde yeni bir seviye” kazandırdığını söylüyor.

235/35 R19’luk Michelin Pilot Super Sport lastiklerle sarılmış 19 inçlik jantların üzerinde yer alan yeni otomobil, çift egzoz çıkışına sahip yüksek performanslı egzoz sistemi ile birlikte geliyor. Egzoz sisteminde ayrıca son susturucuda bulunan ve elektronik olarak kontrol edilen bir valf yer alıyor. Bu valf otomobilin sesinin yüksekliğini ve arka basıncı kontrol ediyor.

Focus RS’in iç mekanında Recaro spor koltuklar, sekiz inçlik dokunmatik ekrana sahip SYNC infotainment sistemi, 10 hoparlörlü Sony ses sistemi, deri kaplı kesik direkisyon, alaşım pedallar ve özel gösterge paneli yer alıyor. Otomobilin orta konsolunun üstünde ise yağ basıncı, yağ sıcaklığı ve turbo basıncını gösteren gösterge grubu yer alıyor.

Yeni Ford Focus RS Nitro Mavisi, Donuk Beyaz, Tamamen Siyah ve Gizli Gri renk seçeneklerine sahip olacak. Ancak resimlerdeki otomobilin Likit Mavi rengi Ford GT’nin renk paletinde yer alıyor ve bu renk Focus RS ile sunulmayacak.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR