SEKTÖREL › Yeni Dacia Duster'ın Türkiye fiyatları belli oldu

Yeni Dacia Duster'ın Türkiye fiyatları belli oldu

11 Şubat 2018 / 12:31 Uygun fiyatlı SUV'nin yeni nesli 1 Mart tarihinden itibaren Türkiye pazarına sunuluyor...

Yeni Dacia Duster'ın Türkiye fiyatları belli oldu

Geçtiğimiz ay Yunanistan'da kullandığımız yeni Dacia Duster 1 Mart tarihinden itibaren Türkiye apzarına sunuluyor. Yeni bir dış görünüme ve yeniden tasarlanmış modern bir iç mekana sahip olan yeni Duster, 70.900 TL ile 105.400 TL arasında değişen fiyat etiketlerine sahip. Dacia, 12 Şubat'ta ön siparişe açılacak olan yeni Duster ile ayrıca bir ilk de gerçekleştiriyor: e-ticaret ile online satış. Bu yeni uygulama ile yüz müşteri, yeni Duster’ı, pazara sunulmadan önce satın alma ayrıcalığına sahip oluyor.

Motor seçenekleri arasına yeni 1.2 TCe 125 bg (4x2) benzinli motoru da ekleyen yeni Duster, Türkiye’de bütün müşterilerinin talebine cevap verebilecek iki benzinli, iki dizel olmak üzere dört motor seçeneği ile satışa sunuluyor. Bu seçenekler arasında; 1.6 SCe 115 bg-4x2 manuel, 1.2 TCe 125 bg 4x2 manuel, 1.5 dCi 90 bg- 4x2 manuel, 1.5 dCi 110 bg EDC-4x2 ve 1.5dCi 110 bg manuel 4x4 kombinasyonları bulunuyor.

6caa680c3cfb188db99b4afc2b986d92_0.jpg

Comfort ve Prestige olmak üzere iki donanım seviyesi ile pazarda yerini alan Duster, yepyeni konfor ve güvenlik ekipmanlarına sahip. Otomatik klima, otomatik yanan farlar, 360° kamera, Eller Serbest Dacia Kart Sistemi, perde hava yastıkları, elektrik takviyeli direksiyon, Kör Nokta Uyarı Sistemi, 4x4 Bilgilendirme Ekranı, bel destek ayarlı yeni koltuklar ve Yokuş İniş Destek Sistemi Duster’da sunulan yenilikler arasında yer alıyor.

Yeni Duster, eski haliyle benzer bir forma sahip olsa da, aslında tasarımda önemli değişimler söz konusu. Yeni tasarımlı krom radyatör ızgarası ve biraz daha köşelere alınarak otomobile daha geniş bir görünüm kazandıran yeni farları, daha yatay bir görünüm sunan motor kaputu, tamamen yeni tampon tasarımı ve 10 cm öne alınarak eğimi arttırılan ön camıyla birlikte artık daha orantılı ve şık bir görünüm sunan Duster, ayrıca LED gündüz farlarıyla çağın otomotiv trendlerinden birine da ayak uyduruyor. Ön çamurluklardaki dekoratif siyah plastik parçalar, 17 inçlik yeni jantlar, siyah renk B-sütunları ve ön cam hattına kadar uzanan yeni tavan barları, Duster’a profilden de SUV kimliğine daha uygun bir görünüm kazandırmakta. Duster’ın arka tasarımı da yepyeni. Kare formundaki yeni stop grubu, yeni bagaj kapağı ve arka tamponuyla hem daha modern hem de daha şık bir SUV görüntüsü elde edilmiş. Önceki modelde bagaj kapağının üzerindeki siyah plastik bölümde bulunan demode bagaj açma kilidinin artık bu bölümün altına gizlenmiş olması, Dacia’nın dersine çok iyi çalıştığına işaret ediyor. Geniş açılan bagaj kapağının ardında 4x2 versiyonda 478 litrelik, 4x4 versiyonda ise 467 litrelik bir hacim bulunan otomobilin ayrıca kabininde de, toplam hacmi 27.2 litreye ulaşan eşya saklama alanı mevcut.

6caa680c3cfb188db99b4afc2b986d92_2.jpg

Yeni Duster’da sürüş kalitesini ve konforu iyileştirmeye yönelik değişiklikler de bulunuyor. Daha kaliteli yalıtımı malzemeleriyle kabindeki ses seviyesinin yarı yarıya düşürüldüğü açıklanıyor ki, bu iyileşmeyi Yunanistan yollarındaki sürüşümüz sırasında da fark ediyoruz. Ayrıca otomobilde titreşimi azaltmaya yönelik bazı dokunuşlar gerçekleştirilmiş ve ön cam da 0.35 mm kalınlaştırılmış. Tüm bunlar da Duster’ın uygun fiyatlı bütçe otomobili hissiyatını törpülemiş ve yeni modeli daha konforlu bir SUV’ye dönüştürmüş. Otomobilin sürüş kalitesindeki iyileşmenin bir diğer nedeni de yeni elektrik destekli direksiyon sistemi. Yeni sistem, dönüş çapını yüzde 6 oranında, direksiyonu döndürmek için gereken gücü ise yüzde 35 oranında azaltıyor.

6caa680c3cfb188db99b4afc2b986d92_1.jpg

Duster, arttırılmış yol konforu kadar, araziye uygun yapısıyla da oldukça iddialı. 4x4 aktarmalı Duster, 210 mm’lik yerden yüksekliği, 30 derece yaklaşma ve 33 derece uzaklaşma açıları, hem boş viteste hem de birinci viteste çalışan Eğim İniş Kontrolü, Yokuş Kalkış Destek Sistemi, yanal ve dikey açılar hakkında fikir veren Arazi Monitörü ve tabii ki 4x2, 4x4 ve Lock seçenekleri sunan başarılı dört çeker sistemiyle asfaltın dışında da oldukça yetenekli. Ayrıca dört kameradan oluşan 360 derece kamera sistemi de arazide sürücüye oldukça yardımcı oluyor. Mesela, eğimli bir yerden inerken görüş açınızın dışında kalan yolunuzu, öndeki kamera sayesinde ekranda görmeniz mümkün oluyor. Ayrıca yan bölümlerdeki kameralar sayesinde, Duster’ın ön tekerleklerinin nereden geçtiğini ekranda görebilmeniz de mümkün. Yani Duster, fiyat-yetenek oranında sınıfının en iyisi olabilecek kapasitede bir arazi kabiliyetine sahip.

ÇOK OKUNANLAR