GÜNDEM › Yeni CMA platformu Volvo'nun kompakt modellerini taşıyacak

Yeni CMA platformu Volvo'nun kompakt modellerini taşıyacak

24 Mart 2014 / 21:14 Yeni jenerasyon V40, C30 ve muhtemel XC40 modelleri CMA platformunun üzerindeki yerini alacak

Yeni CMA platformu Volvo'nun kompakt modellerini taşıyacak

Son haberlere göre Volvo’nun tamamen yeni CMA platformu yenilenecek olan V40 ve C30 modellerinin temelini oluşturacak. Üretilmesi muhtemel olan XC40 kompakt crossover modelin de bu platformun üzerinde yer alması bekleniyor.

İsveçli üretici son birkaç aydır yeni Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) ile göz önünde bulunuyor, ancak markanın şu sıralarda geliştirilen Kompakt Modüler Mimari’sinden (CMA) haberdar olan sayılı insan var. Bu yeni yapı adından da anlaşılacağı gibi Volvo’nun gelecekte üreteceği kompakt modellere ev sahipliği yapacak.

Her ne kadar bu yeni platformu için başka üreticilerle çalışmak istemiş olsa bile, CMA platformu Volvo’nun ana şirketi Geely ile birlikte geliştirilmiş. Bu yeni mimarinin üzerinde yer alacak olan ilk modelin, yenilendikten sonra gerçek bir station wagon otomobil olacağı söylenen V40 olacağı söylenirken, C30’un yerine geçecek model olması beklenen beş kapılı C40’ın da bu platformun üzerinde yer alması bekleniyor. Volvo’nun ayrıca XC40 adıyla anılacak bir kompakt crossover model üzerinde çalıştığı da biliniyor.

CMA platformu üzerinde yer alacak modellerin üç ile dört sene arasında üretilmesi bekleniyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR