SEKTÖREL › Yeni A3, Audi'nin 2013'teki en büyük kozu!

Yeni A3, Audi'nin 2013'teki en büyük kozu!

15 Ekim 2012 / 21:29 Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, A3’ün markanın satışlarında itici güç olacağını söylüyor

Yeni A3, Audi'nin 2013'teki en büyük kozu!
Audi’nin, tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de de büyük ilgi gören modeli A3’ün yeni nesli, markanın 2013’teki en büyük kozu olacak gibi görünüyor. A3 model ailesinin, Türkiye’de ilk satışa çıkacak versiyonu 3 kapılı A3 Coupe ve takip edecek yeni versiyonların, Audi’nin 2013’teki en büyük kozu olacağını söyleyen Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, A3’ün segmentinde büyük ilgi görmesini beklediğini belirtti.

A3 model ailesinin, Türkiye’de en çok satılan Audi model yelpazesi olduğunu söyleyen Gino Bottaro,”Yeni nesil A3’ün de hem meraklılarının hem de bu araca ilk kez sahip olacakların beğenisini kazanacağını düşünüyorum. Yeni A3, lüks sınıfı otomobillerin özelliklerini kompakt sınıfa taşıyor” diye konuştu.  İlk kez Cenevre Fuarı’nda tanıtılan A3’ün üç kapılı versiyonu A3 Coupe’nin önümüzdeki günlerde Audi Yetkili Satıcıları’nda satışa sunulacağı söyleyen Bottaro, Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan 5 kapılı versiyonu A3 Sportback’in de 2013’ün ilk yarısında Türkiye’ye getirileceğini dile getirdi.

A3’ün ilk etapta 1,4 TFSI ve 1,6 TDI motor seçenekleri ile satışa sunulacağını söyleyen Bottaro, “A3 ailesinin satışa sunduğumuz ilk üyesi A3 Coupe olacak. Bunu ailenin sportif üyesi S3 ve daha sonra 5 kapılı model A3 Sportback izleyecek. Son olarak gelecek yılın sonlarına doğru A3 Sedan’ın da katılması ile A3 ailesi 2013’te en büyük kozumuz olacak. 2013 yılında A3 ailesi modellerinden 5000 adet civarında satışı yapmayı öngörüyoruz” diye konuştu.

Gino Bottaro, A3 1.4 TFSI Attraction S tronic’in 28.294 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağını da söyledi.  

Audi Ultra teknolojisi ile 80 kilo hafifledi
“Audi Ultra” hafif yapı teknolojsi, A3’ün ağırlığını düşük tutarak, yüksek verimliliğin ve belirgin ölçüde sportif kişiliğin temelini atıyor. “Ancak çok hafif bir otomobil gerçek anlamda sportif ve verimli olabilir” fikrinden hareket eden Audi, A3’ün baz versiyonunun (1.4 TFSI) ağırlığını 1175 kg seviyesinde tutmayı başarıyor. A3’ün, önceki modelle karşılaştırıldığında, spesifik motora bağlı olarak boş ağırlığı 80 kg daha hafifliyor.
 
Yakıt tüketimi ortalama yüzde 12 azaldı
Önceki jenerasyonla karşılaştırıldığında yeni A3’ün yakıt ekonomisi ortalama yüzde 12 oranında iyileştirilmiş. Audi, 100 km’de sadece 3.8 litre dizel yakıt tüketen ve km’de 99 gram CO2 salımı değerine sahip, verimli 1.6 TDI versiyonu da pazara sunacak. Yeni A3’ün öne çıkan bir başka versiyonu da belirli bir yükle çalışırken dört silindirin ikisini devreden çıkartan, “cylinder-on-demand” teknolojili 140 beygirlik 1,4 TFSI olacak.

Dinamik tasarım, sportif duruş
Sportif bir duruşa sahip yeni Audi A3, 4,24 metre uzunluğa, 1,78 metre genişliğe ve 1,42 metre yüksekliğe sahip, dingil mesafesi ise 2,60 metreye çıkarılmış.  Yeni nesil tüm diğer Audi modellerinde olduğu gibi geniş, altıgen tek çerçeveli ızgara ön kısma hâkim. Yeni A3’te isteğe bağlı olarak farlar, LED gündüz farlarıyla birlikte Xenon plus teknolojisiyle sunuluyor. Sportif dış tasarım iç mekânda da devam ediyor. İç bükey bir kavis, gösterge paneli boyunca uzanıyor. Yeni tasarımlı jet türbini şeklindeki hava kanalları, klima kontrol sistemi için hazırlanan zarif sürücü arayüzü paneli ve özel şekilde gibi biçimlendirilmiş trimler, premium segmentin kalitesini A3’e taşıyor.

Audi Connect ile internete bağlanıyor
Yeni Audi A3, segmentinde ilk defa sunulan mobil bilgi-eğlence ve sürücü destek sistemleri alanlarında isteğe bağlı alınabilen çözümler sunuyor. Marka’nın, Audi connect altında sağladığı kişiselleştirilebilen çevrim içi hizmetleri, sürücüleri internet’e bağlıyor ve hızlı bir şekilde ve kolay anlaşılır bir formatta sürücüye önemli bilgileri temin ediyor.

MMI plus, yeni hizmetlerden yararlanılması amacıyla kapsamlı bir dizi opsiyonel bilgi-eğlence bileşeni sunuyor. İleri teknoloji içeren bu sistem, elektrikli olarak açılan düz, 7 inç monitörü ve MMI touch’ı, basmalı çevirmeli düğme kumandasına entegre eden yeni kullanıcı kumanda kontrolüyle oldukça etkileyici. Audi Phone Box, cep telefonlarını araca rahat ve kullanışlı bir şekilde bağlarken, Bang & Olufsen ses sistemi ise katıksız bir hi-fi keyfi sunuyor.

 

ÇOK OKUNANLAR