SEKTÖREL › Yaris Hybrid Ekim'de satışa sunuluyor

Yaris Hybrid Ekim'de satışa sunuluyor

15 Eylül 2012 / 15:33 En çevreci Toyota Yaris, 48.750 TL'lik baz fiyat etiketiyle Türkiye pazarına giriyor

Yaris Hybrid Ekim'de satışa sunuluyor
Dünyada 4 milyon adedin üzerindeki satışıyla hibrit teknolojisinin lideri Toyota, B segmentindeki ilk hibrit otomobil olan Yaris Hybrid modelini, Ekim ayından itibaren 48.750 TL'den başlayan ulaşılabilir fiyatlarla Türkiye pazarına sunuyor.

Dışarıdan şarj gerektirmeyen elektrikli ve benzinli motorun birlikte verimli şekilde çalıştığı ve benzin harcamadan '0' emisyonlu elektrikli sürüş imkanı da sunan Toyota Yaris Hybrid ile hibrit teknolojisi Türk halkı için de erişilebilir hale geliyor. Şehiriçi yakıt tüketimi sadece 3.4 lt/100km olan ve toplam 100 beygir güç sunan Yaris Hybrid,  segmentinin en başarılı performans ve yakıt tüketimi dengesini gerçekleştiriyor. Son derece düşük şehir içi yakıt tüketimi ile dikkat çeken Yaris Hybrid’te bulunan elektrik motoru 60 bg (45 kw) ve 1.5 lt benzinli motorsa 75 bg gücünde. Toplamda da 100 bg güç  sunan Yaris Hybrid, 0'dan 100 km/s hıza 11.8 saniyede çıkarak, 165 km/s’lik maksimum hıza ulaşabiliyor. 0'dan 50 km/s hıza 4 saniyede çıkarak dur-kalk trafiği için çok başarılı bir hızlanma performansı sunan Yaris Hybrid, sadece 85 g/km olan CO2 emisyonu ile segmentindeki en düşük CO2 emisyon değerine imza atıyor.

Görüntüsü diğer Yaris'lerden daha sportif
Yeni Yaris’in DNA’larını taşıyan Yaris Hybrid, sofistike, cesur ve sportif dış tasarımı ile Toyota’nın ayırt edici yeni tasarım anlayışını yansıtıyor. Geniş iç mekanı ve Toyota Touch multimedya ekranı Yaris Hybrid’i dinamik ve üstün teknolojili bir şehir otomobili olarak öne çıkarırken tam otomatik  e-CVT  şanzıman teknolojisi ile konfor da üst düzeye taşınıyor. “Keen Look-Keskin Bakış” tasarım felsefesi ile dizayn edilen Yaris Hybrid’de, hibrit modeline özgü gündüz yanan LED farlar ve arka LED stop lambaları farklılık yaratıyor. Sportif ön ızgara ve tampon, yine önde hibrit özelliğine vurgu yapan mavi ışıklı Toyota logosu ve arkada yer alan mavi hibrit rozeti Yaris Hybrid’in “farklılığını” ortaya koyuyor.

İki farklı donanım paketi
Cool ve Spirit olmak üzere iki versiyon ile sunulan Yaris Hybrid’in kokpit tasarımında yüksek donanım kalitesi ve segmentinin en üst teknolojileri sunuluyor. Gümüş halka şeklinde 3 boyutlu olarak yer alan gösterge paneli görünürlük ve kullanım kolaylığını artırıyor. Merkezi konsola bağlı Toyota Touch ekranında yer alan mavi renkteki hibrit enerji monitörü ile birlikte, ön kapı döşemelerinde özel mavi dikişler, hibrit vurgulu mavi vites topuzu, mavi dikişli yarı deri döşemeler ve yine mavi renkle işlenmiş direksiyon simidi ve el freni de dışarıda olduğu kadar içeride de keyifli bir atmosfer yaratıyor.  

Geniş İç Hacim, Geniş Bagaj
Toyota, iç hacim uzmanlık ve deneyimini Yaris Hybrid’de kanıtlamaya devam ediyor. Yaris Hybrid’de hibrit sistemi çalıştıran pile rağmen bagaj kapasitesinden ödün verilmiyor. Yaris Hybrid’in bagaj hacmi, mevcut Yaris’te olduğu gibi, 286 lt iken arka koltukların tamamen yatırıldığı durumdaki maksiumum bagaj hacmi de 768 lt’ye çıkarılabiliyor.

Toyota Touch ekranı
Yaris Hybrid’in merkezi konsoluna bağlı Toyota Touch ekrannda mevcut multimedya çözümlerine ek olarak hibrit enerji monitörü dikkat çekiyor. Yaris Hybrid’de 6.1 inçlik renkli dokunmatik ekran sistemiyle araç içi multimedya sistemi olan “Toyota Touch” ile, AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonu adres defteri ile senkronizasyon ve yine cep telefonundan müzik dinleme özelliklerini içerirken, USB ve AUX ile mobil cihazlara bağlantı imkanı da sunuluyor. Kalan yakıt miktarı, anlık yakıt tüketimi, son 15 dakikadaki yakıt tüketimi gibi bilgiler ekrana yansırken ayrıca, entegre geri görüş kamerası da park kolaylığı sağlıyor.

Yaris Hybrid, standart olarak sunulan VSC (Araç Denge Kontrol sistemi), 7 Hava yastığı, HAC (Yokuş kalkış destek sistemi)  başta olmak üzere güvenlik sistemleriyle de dikkat çekiyor.  

Kullanım ve bakım masraflarında da ekonomik
Sadece içten yanmalı motora sahip araçlara oranla Yaris Hybrid, bakım masraflarında da ekonomikliğini kanıtlıyor.  Hibrit teknolojisi sayesinde Yaris Hybrid’de debriyaj pedalı, debriyaj plakası, vites kutusu, marş motoru, V-kayışı ve triger kayışı bulunmuyor ve böylece bu parçalara ait herhangi bir bakım masrafı oluşmuyor. Diğer yandan, Yaris Hybrid’de frenleme esnasında devreye giren ve gün içerisinde yapılan frenlemenin yüzde 60’ını oluşturan rejeneratif (enerji geri dönüşümü sağlayan) frenleme sistemiyle fren balataları 2 kat daha uzun süre dayanıyor ve kullanım maliyetlerinde de hibrit ekonomisini tekrar ortaya koyuyor.  Hibrit komponentlerinde de garanti süresi 5 yıla yükseliyor.

Hibrit Çalışma Prensibi
Hybrid Synergy Drive teknolojisi, güçlü bir benzinli motora ve güçlü bir elektrik motoruna sahip. Sistem, bu iki motorun en verimli şekilde çalışma prensibine dayanır.

•    Duran bir aracı kalkış esnasında elektrik motoru harekete geçirir.
•    Normal sürüş esnasında elektrik motoru çalışırken benzinli motor yardımcı olarak çalışır. Hızlanma esnasında hem benzinli hem de elektrikli motor tam güçte çalışır. Hızlı sürüşte ise benzinli motor aracı hareket ettirirken, elektrik motoru yardımcı olur.
•    Yavaşlama esnasında ise benzinli motor durur, elektrik motoru bataryanın şarj edilmesine yardımcı olur ve enerji geri kazanımı ve depolanması sağlanır. Diğer bir anlamda araç kendi kendini şarj eder.
•    EV modunda ise, sıfır yakıt tüketimi ve sıfır emisyonlu elektrikli sürüş gerçekleşir. 

ÇOK OKUNANLAR