YENİ MODELLER › Volvo XC60'a 'En Güvenli' ödülü

Volvo XC60'a 'En Güvenli' ödülü

03 Mayıs 2013 / 00:36 Volvo XC60, IIHS testlerinde Top Safety Pick+ ödülünü alan ilk lüks SUV modeli oldu

Volvo XC60'a 'En Güvenli' ödülü
Volvo XC60, Insurance Institute for Highway Safety (IIHS)'nin, "yeni dar alan önden çarpışma testi"nde en güvenlilere verilen 'Top Safety Pick+' ödülünü alarak bu sonuçları elde eden ilk ve şimdilik tek orta segment lüks SUV oldu.

Volvo aldığı bu ödülle Top Safety Pick+ ödüllü iki araca sahip tek lüks araç üreticisi unvanını da elde etti. Volvo S60 da daha önceki bir testte IIHS'nin en yüksek güvenlik ödülünü almıştı.

Volvo Cars of North America (VCNA) Başkanı ve CEO'su John Maloney ödülle ilgili olarak, "Güvenlik geleneğimiz konusunda o kadar kendimize güveniyoruz ki önceden gidip XC60'ı test etmeleri için gönüllü olduk. Araçlarımızı belirli bir çarpışma testini geçsin diye tasarlamıyoruz; onları hepsinin en önemlisi olan gündelik hayat testinde başarılı olacak şekilde tasarlıyoruz" dedi.
 
2013 Volvo XC60 ve S60 modellerinin her ikisi de testlerde en yüksek derece olan "iyi" notunu aldı. IIHS ön çarpışma, dar alanlı ön çarpışma, yan darbe ve takla testlerindeki performanslarına ve koltuk arkalıkları/baş dayama yerlerinin arkadan gelen darbelerde boyun yaralanmalarına karşı koruma özelliklerinin değerlendirilmesiyle araçları iyi, yeterli, vasat ve kötü olarak değerlendiriyor. TOP SAFETY PICK+ ödülünü kazananlar beş değerlendirmeden en az dördünde 'iyi' notunu almanın yanında beşinci testte de 'yeterli'den daha düşük olmayan bir not almak zorunda.

ÇOK OKUNANLAR