GÜNDEM › Volvo, “Life Paint” ile bisikletlilerin güvenliğini arttırmayı hedefliyor

Volvo, “Life Paint” ile bisikletlilerin güvenliğini arttırmayı hedefliyor

14 Nisan 2015 / 21:05 İskandinav üretici, bisikletliler için güvenlik boyası üretmek amacıyla İsveçli start-up firması Albedo 100 işbirliği yaptı

Volvo, “Life Paint” ile bisikletlilerin güvenliğini arttırmayı hedefliyor

Volvo İngiltere, bisikletlilerin yoldaki görünürlüğünü ve güvenliğini artırmak için tasarlanmış, yenilikçi buluşu Life Paint’i tanıttı. Eşsiz bir yansıtma özelliğine sahip sprey, otomobillerin farlarına tepki verecek şekilde geliştirildi. İsveçli üretici bu boya ile sürücülerin karanlıkta görünmeyen bisikletlileri görebilmesini hedefliyor.

Life Paint Grey London yaratıcı ajansı tarafından tasarlandı ve bir İsveç start-up fiması olan Albedo 100 ile iş birliği içerisinde üretildi. Gün ışığında görünmeyen bu sprey boya, karanlıkta ışığı kendi kaynağına doğru yansıtıyor, böylelikle üzerine sıkılan cisimlerin güçlü bir şekilde parlayarak görünmesini sağlıyor. Life Paint şeffaf ve yıkanabiliyor. Giysilere, ayakkabılara, kasklara, tekerlekli sandalyelere ve çocuk sırt çantalarına, hatta köpek yakalarına ve tasmalarına ile uygulanabiliyor.

Bisiklet kullanıcılarının Life Paint’i denemesi için, Londra’da 6 ayrı bisiklet dükkânında, 2000 adet bedelsiz kutu dağıtıldı. Eğer Live Paint beğenilirse uygulama ulusal ve uluslararası olarak yaygınlaştırılacak.

Life Paint, Volvo’nun hem otomobilin içerisindekiler hem de dışındakilerin güvenliği yönünde atmış olduğu önemli bir adımı oluşturuyor. Bu uygulama Volvo otomobillerde yer alan ve en ileri güvenlik teknolojilerini bir araya getiren Volvo’nun teknoloji harikası Intellisafe güvenlik sistemi üzerinde yer alıyor.

Bu teknoloji diğer otomobilleri, bisikletlileri ve yayaları algılayan bir radar ve kamera sisteminden oluşuyor. Sistem sürücü eğer çarpma anında gerekli tepkiyi veremezse otomatik olarak fren yapılmasını sağlıyor. Uygulama aynı zamanda sağa ve sola dönüşlerde köşelerin daha iyi görülmesini sağlayan Volvo’nun Aktif Eğimli Ön Farlar sistemi ile de birlikte çalışıyor.

Bu Haziran’da İngiltere’de satışa sunulacak olan yeni Volvo XC90’larda yer alan ve karanlıkta da çalışacak şekilde tasarlanmış olan Intellisafe eşsiz yaya ve bisikletli algılama sistemi Life Paint uygulamasına ilham vermiş. Bu iki buluş birlikte hareket ederek bir Volvo’nun içerisinde hiçbir ciddi yaralanmanın olmayacağı ya da kimsenin ölmeyeceğini hedefleyen 2020 vizyonuna katkı sağlıyorlar.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR