SEKTÖREL › Volvo Amerika fabrikasını Güney Carolina’da kuracak

Volvo Amerika fabrikasını Güney Carolina’da kuracak

14 Mayıs 2015 / 23:31 İsveçli üretici ABD’de yapacağı 500 milyon dolarlık fabrika yatırımının yerini belirledi

Volvo Amerika fabrikasını Güney Carolina’da kuracak

Volvo, Amerika’daki 500 milyon dolarlık fabrika yatırımını gerçekleştireceği yer olarak Güney Carolina Eyaletini seçti. İleri teknoloji ile üretim yapacak olan yeni fabrika Güney Carolina ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak. Charleston yakınlarında Berkeley Bölgesi’nde yer alacak olan fabrikada, başlangıçta yıllık 100.000 otomobil üretilmesi hedefleniyor. Fabrikada, Amerika Birleşik Devletleri pazarında satılacak ve dışarı ihraç edilecek en son model Volvo modelleri üretilecek. Tesisin inşası 2015 sonbaharında başlayacak. Üretim hattından ilk otomobillerin çıkışının ise 2018 yılını bulması bekleniyor.

Hali hazırda sadece Avrupa ve Çin olmak üzere iki kıtada üretim tesisleri bulunan Volvo’nun, bu yeni fabrikayla birlikte üç kıtada da üretim yapan gerçek bir küresel otomobil üreticisi olacağı ifade ediliyor.

Amerika’daki bu yeni fabrika Volvo’nun küresel satışların ikiye katlanması, pazar payı ve kârlılığını artırması gibi orta vadeli büyüme planlarının bir parçasını oluşturuyor.

Yatırım için Berkeley County bölgesinin seçilmesinde rol oynayan en önemli faktörler arasında, bölgenin uluslararası limanlara ve altyapıya yakınlığı, eğitimli bir iş gücü bulunması, çekici bir yatırım atmosferine sahip olması ve ileri teknoloji üretimi alanında tecrübeli olması yer alıyor.

Volvo, fabrikada uzun vadede 4000 kişilik bir istihdam sağlamayı hedefliyor. Bir fabrikanın çarpan etkisi göz önüne alındığında açılan her yeni işin bölgede beş ile yedi yeni işin daha açılmasına neden olacağı sonucu ortaya çıkıyor. Bunun da ötesinde fabrikaların vergi gelirlerinden kişisel harcamalara kadar yerel ekonomiye pek çok alanda faydası bulunuyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR