SEKTÖREL › Volkswagen'den sanata destek

Volkswagen'den sanata destek

18 Kasım 2012 / 02:07 13. Uluslararası Antalya Piyano Festivali Doğuş Otomotiv-Volkswagen'in desteğiyle başladı

Volkswagen'den sanata destek
Volkswagen Binek Araç sponsorluğunda Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 13’üncü Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bu yıl da ilgi çekici bir programla sanatseverlerle buluşuyor. Sanat yönetmenliğini Türkiye’nin yetiştirdiği büyük yeteneklerden ünlü piyanist Fazıl Say’ın yaptığı Festival, 16 Kasım-8 Aralık tarihleri arasında Antalyalılara ve tüm ziyaretçilere unutulmaz bir müzik ziyafeti sunacak. Volkswagen’in üç yıldır sponsor olduğu festival, yurtiçinden ve yurtdışından binlerce müzikseveri Antalya’da buluşturacak.

Festivali “Mezopotamya” açıyor
Festival, Fazıl Say’ın “Bugüne kadar yazdığım en iyi eser” olarak nitelendirdiği Mezopotamya başlıklı ikinci senfonisinin sunulması ile başladı. 16 Kasım saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış konserinde, yine dünyaca ünlü orkestra şefimiz Gürer Aykal da sahne aldı. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’na, solist Carolina Eyck Theremin isimli elektronik çalgısı, Çağatay Akyol bas blok flütü ve Bülent Evcil de bas flütü ile eşlik etti.

Efsane caz sanatçıcı Chick Corea da Antalya’da
Caz müziğin yaşayan efsanesi Chick Corea da önümüzdeki günlerde festivalin en heyecanlı gecelerinden birine imza atacak. 18 Grammy ödülü olan Amerikalı besteci ve piyanist Chick Corea festival kapsamında trio’suyla birlikte ilk kez konser verecek. Chick Corea Trio, 28 Kasım’da saat 20.00’de Antalya Kültür Merkezi’nde olacak. İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi “Buika” da bu yıl festivalin sürpriz isimlerinden. Festivalde ayrıca “Midori & Özgür Aydın” ikilisi,  Diabelli yorumuyla “Andreas Staier “, piyanonun zarif kraliçesi “Gülsin Onay” ,  Amerikalı piyanist “Tzimon Barto” , etkileyici caz yorumuyla “Brad Mehldau Trio” , Yunan piyanist “Anastasios Pappas” ve “Gidon Kremer Trio” sahne alacak. Kapanış konserini ise festivalin daimi orkestrası,  şef Vladimir Spivakov yönetimindeki “Moskova Virtüözleri” gerçekleştirecek.

Ücretsiz Halk konserleri devam ediyor
13’üncü yılında “Şehirde Müzik Var” sloganıyla yola çıkan festivalin yelpazesi bu yıl daha da genişledi. Ücretsiz halk konserleriyle Antalya’nın farklı noktalarında sanatseverlerle buluşan festival, bu yıl ilçelere kadar uzanan bir programla hazırlandı. Programda Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserlerin yanı sıra ücretsiz olarak düzenlenecek üç halk konseri de yer alıyor. Konserlerden ilki festivalin sanat yönetmeni olan Fazıl Say konseri. Say, 18 Kasım’da Alanya’da izleyicilerle buluşacak. Piyanonun zarif kraliçesi Gülsin Onay 23 Kasım’da Kepez’de, Yunan piyanist Anastasios Pappas ise 5 Aralık’ta Akdeniz Üniversitesi’nde bir konser verecek. Şehrin uzak bölgelerinde yaşayan ve konserlere gelme şansı olmayanlar, dopdolu bir programa sahip bu üç konserle festivali takip etme şansı yakalayacak.

Ünlü müzisyenler okullarda atölyeler gerçekleştirecek
Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya’da buluşturan Festival, sadece sahne konserleriyle sınırlı kalmıyor. Festival’e katılan sanatçılar; atölye çalışmalarıyla okullarda öğrencilerle buluşacak. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatçıların gerçekleştireceği atölye çalışmalarında, öğrenciler sanatçılarla çalışma olanağı yakalayacak. Festival boyunca devam edecek olan atölye çalışmaları Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Antalya Koleji ve ATSO Güzel Sanatlar Lisesi’nde gerçekleşecek

Herkes “piyano” çalacak
Festivalde bu yıl sanatseverleri bekleyen sürprizlerden biri de şehrin farklı noktalarına yerleştirilecek piyanolar. Antalya’daki herkesin klasik müzikle tanışmasını ve sınırsızca piyano çalmasını amaçlayan etkinlik kapsamında; tramvay, alışveriş merkezleri ve havaalanı gibi birçok yere piyanolar konulacak.

iTunes ve Facebook’ta
Bu yıl sosyal medyada da izlenebilecek olan festival için iTunes’da hazırlanan uygulama ile, güncel haberler, sanatçı bilgileri ve konser detayları ile birlikte birçok güncel bilgiye ulaşılabiliyor. Ayrıca Volkswagen Türkiye’nin Facebook sayfasında da festival ile ilgili bilgiler ve bilet ödüllü yarışmalar da yer alacak. 

ÇOK OKUNANLAR