YENİ MODELLER › Volkswagen’den Amerika'ya özel SUV…

Volkswagen’den Amerika'ya özel SUV…

30 Ekim 2016 / 16:27 Alman üreticinin yeni yedi kişilik SUV’si markanın Touareg modelinden daha büyük boyutlara sahip

Volkswagen’den Amerika'ya özel SUV…

Volkswagen, ABD pazarı için özel olarak geliştirdiği yeni SUV modeli Atlas’ın üzerindeki örtüyü, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan ve otomobil tarihinde önemli bir yere sahip olan Route 66’in (66 No’lu Otoyol) sonu Santa Monica Rıhtımı’nda kaldırdı. 5.037 mm’lik uzunluğu, 1.979 mm’lik genişliği ve 1.768 mm’lik yüksekliğiyle üreticinin ABD pazarında satışta yer alan tüm modellerinden daha büyük boyutlara sahip olan yeni otomobil, 2015 yılında ABD otomobil pazarının yüzde 10’unu oluşturan orta büyüklükte SUV pazarında Volkswagen’in elini güçlendirmek için satışa sunuluyor.

Oldukça köşeli hatları ile kendinden emin bir duruşa sahip olan Atlas’ın burnu otomobilin büyük farları ve bu büyük farları birleştiren büyük ızgara tarafından domine ediliyor. Otomobilin plastik gövde kaplamaları zorlu koşullarla başa çıkmak konusundaki yeteneği vurgularken, Atlas’ın çamurluklarında yükselen omuz çizgisi adeta aracın yüksekliğine dikkat çekiyor. Arka kısmında Alman üreticinin SUV modellerinde karşımıza çıkan tanıdık tasarıma sahip stopları, stopları birbirine bağlayan şık krom çıtayı ve çift egzoz çıkışını bünyesinde barındıran yeni otomobilin iç mekanında ise üç koltuk sırası yer alıyor. Volkswagen yetkilileri Atlas’ın yedi yetişkin insanı ve bu insanların bavullarını rahatlıkla seyahat ettirebileceğini iddia ederken, otomobilin iç mekan boyutları ile ilgili henüz detaylı bir açıklama yapmıyor. Volkswagen’in diğer modellerinde de karşımıza çıkan tanıdık bir iç mekan tasarımına sahip olan otomobilin en heyecan verici opsiyonlarından biri ise 12 hoparlöre ve 480 Watt’lık amfiye sahip Fender Premium Ses Sistemi olarak öne çıkıyor.

Volkswagen, ABD pazarı için özel olarak geliştirdiği ve ABD’nin Tennessee eyaletinde yer alan fabrikasında ürettiği yeni SUV modelini iki farklı motor seçeneği ile birlikte sunuyor. Bu seçenekler arasında daha güçsüz olan 2-litre hacimli dört silindirli TSI turbo benzinli motor 238 bg güç üretirken, daha güçlü seçenek olan 3.6-litre hacimli V6 atmosferik ünite 280 bg’lik gücüyle öne çıkıyor. Alman üretici her iki motorun da 8-ileri otomatik şanzıman ile eşlendiğini bildirirken, V6 atmosferik motor markanın 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemi ile tercih edilebiliyor.

Volkswagen yeni modeli Atlas’ın ABD’de 2017 yılının bahar aylarında satışa sunulacağını açıklıyor. Alman üretici yeni modelini 2017 yılının sonunda ise Rusya ve Orta Doğu pazarlarında satışa sunmayı planlıyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR