KONSEPT › Volkswagen Bulli Concept

Volkswagen Bulli Concept

09 Mart 2011 / 21:32 Orijinal modeli, Dünya'nın ilk vanı olarak nitelendirilen Bulli, konsept olarak yeniden hayat buldu

Volkswagen Bulli Concept
İlk olarak 1950 yılında üretilen VW Bulli, uzun bir süre özgür ruhlu gençlerin gözde otomobillerinden biri olmuştu, Öyle ki orijinal Bulli popularitesinden hala hiçbir şey kaybetmiş değil. T1 modelini temel alan van, şimdiyse yepyeni bir hale bürünüyor. Kübik yapısıyla dikkatleri üzerine toplayan Bulli, hem şehiriçi hem de şehirdışı yolculuklarda eğlenceye odaklanıyor. Köşeli hatlarla şekillendirilen Bulli, karakteristik bir görünüme sahip.

Otomobil elektrikli motorla alınırsa, sıfır emisyonla 300 km’lik menzil vaat ediyor. Elektrikli motor 85 kW güç ve 270 Nm tork üreterek otomobili 0’dan 100 km/s’ye çıkarmak için 11.5 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Bir saatten daha az bir sürede şarj olabildiği açıklanan Bulli'nin maksimum hızıysa 140 km/s olarak sınırlandırılmış. Bulli'nin seçenekleri arasında elektriklinin yanısıra 1.0 veya 1.4 litrelik, tutumlu benzinli ve dizel üniteler de mevcut.

3.99 metrelik boyuyla göründüğünden daha küçük olan Bulli, çift karoser rengiyle oldukça sempatik görünüyor. Parlak jantlar geçmiş VW modellerini hatırlatırken, ince LED farlar radikal bir görünüm kazandırıyor. Ayrıca V şeklindeki burun yapısı ve büyük marka amblemi de ilk nesil Bulli’ye oldukça benziyor. Otomobilin stoplarıysa T3 modelinden ilham alınarak geliştirilmiş.
6 kişiye konforlu yolculuklar vaat eden Bulli, panoramik cam tavanı sayesinde ferah bir ortam sağlanıyor. Bulli, ayrıca kolay katlanabilir-çıkartılabilir koltuk yapısıyla maceracı gençlerin işini kolaylaştırıyor. 370 litrelik bagaj hacmi, 1600 litreye kadar yükseltilebiliyor. Ön konsol üzerine konumlandırılan iPad ile internet erişimi, navigasyon, bluetooth gibi birçok özellik sunuluyor. Otomobildeki müzik keyfini yaratma göreviyse ünlü gitar ve amplifikator üreticisi Fender’a verilmiş.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR