Ana SayfaBahadır Bektaş › TÜYAP, Autoshow sınavını geçti mi?
Bahadır Bektaş

TÜYAP, Autoshow sınavını geçti mi?

Bahadır Bektaş

18 Kasım 2012 / 12:56
2010 yılındaki İstanbul Autoshow’u unutmak mümkün değil; rezalet bir basın günü, akan tavan, ıslanan standlar, kayıp düşenler, içi su dolu kovalar… Tüm bu aksaklıklar, uluslararası nitelikte bir fuar organizasyonu için kabul edilebilir değildi. Neyse ki; İstanbul Autoshow 2012 için ev sahipliği yapma görevi bu sefer CNR’a değil, TÜYAP Tüm Fuarcılık’a verildi. Bu yüzden de fuarın yeni yerinde nasıl olacağı özellikle bizler açısından büyük bir merak konusuydu.
 
Basın ile ilgili hazırlıklar umut vericiydi. Aylar önce başlayan iletişim çalışmaları Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin Basın ve VIP gününü bu sefer çok daha fazla ciddiye aldığını gösterdi. Kendi adıma, PR anlamında başarılı geçen bir hazırlık süreciyle karşılaştım diyebilirim.

Fuarın Basın ve VIP günü gelip çattığında, her basın mensubu gibi fuar açılmadan birkaç saat önce TÜYAP’a ulaştım. Bu sefer daha önce yaşadığım otopark sıkıntısıyla karşılaşmadan fuar alanına giriş yaptım. Elimde kendi hazırladığım bir toplantı listesi vardı. Ancak bu liste, basın toplantıları açısından büyük bir organizasyonsuzluk olduğunu gösteriyordu, çünkü markaların en önemli yeniliklerini tanıtacakları toplantılar zaman açısından ya birbirleriyle çakışıyor ya da 10 dakikalık aralıklarla başlıyordu. Birini bitirip diğerine yetişmek imkansızdı ve bu yüzden her toplantıya katılmak mümkün değildi. Oysa ki, bu toplantılar yurtdışındaki fuarlarda çok daha iyi planlanıyor ve bu sayede büyük bir bölümünü takip edebiliyorsunuz. Tabi bunun bir sebebi de yurtdışında fuarların sabah 7-8 gibi açılıyor olması, bizdeki gibi 11’de değil!

Fuarın açılış toplantısı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın  katılımıyla gerçekleştirilecek ve ardından da markaların özenle hazırlandıkları toplantılar başlayacaktı. Ancak dünyanın hiçbir fuarında karşılaşamayacağımız bir şekilde, beklenen bakanlar fuar alanına 1 saat gecikmeli geldi; ülkemize yatırım yapan dev markaların yabancı üst yönetimini bekletmeyi göze alarak!

Bu gecikme elimdeki toplantı kağıdını buruşturup çöpe atmama sebep oldu, çünkü toplantıların hiçbiri zamanında başlamadı, sarkmalar, çakışmalar arttı. Bakanlar yanlarındaki koruma ordusuyla bir standdan diğerine hızlı adımlarla ilerlerken basın mensupları da hangi toplantıyı takip edeceklerini şaşırdılar. Bu plansızlığın bir sonraki Autoshow’da giderileceğini umut ediyorum.

Bence el atılması gereken bir diğer konu da VIP teriminin tanımı. Açıkçası ‘Basın ve VIP gününün normal bir günden hiçbir farkı yoktu. Belli ki çok fazla VIP bilet dağıtılmış. Bence fuarlarda VIP bilet sayısına belli bir kısıtlama getirilmeli, çünkü kalabalıktan dolayı basın yine iş yapamaz duruma geldi. Bunu stantlardaki yeni modelleri görüntülemeye çalışan kameramanların yüzlerindeki ifadeden de çok rahat görebiliyordunuz.

Bunun yanında fuar alanının CNR’dan daha kompakt olması, bence daha samimi bir ortam yaratmış. Ayrıca çocuk ve kadınlar için düzenlenen aktiviteler de fuarı tam bir festival havasına sokmuş ki bence bu güzel bir gelişme. Fuarın sonraki günlerinde yağan yağmur da TÜYAP içn iyi bir sınav oldu. Tavan akmadı ve fuar ziyaretçileri CNR’daki gibi bir rezillikle karşılaşmadı. Fuar alanıyla ilgili de bazı ufak tefek eleştirilerim de olacak. Mesela kimi salonların fazla sıcak olması, iklimlendirmeyle ilgili önlemler alınması gerektiğini gösterdi. Standlar arasındaki geçiş alanları da biraz daha geniş olabilirdi. Yine de tüm bunlara rağmen bence TÜYAP Tüm Fuarcılık, 576.304 ziyaretçiyle İstanbul Autoshow sınavından alnının akıyla çıktı. Otomotiv firmalarının da İstanbul Autoshow'un yeni yerinden genel olarak memnun kaldıklarını düşünüyorum. Bazı ufak tefek aksaklıklar da çözülürse bir dahaki fuar hiçbir eleştiriye maruz kalmayacaktır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI