GÜNDEM › “Türkiye’de Yılın Otomobili” belirlendi!

“Türkiye’de Yılın Otomobili” belirlendi!

20 Nisan 2016 / 11:05 Skoda Superb Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından bu yıl ilki verilen ödüle layık görüldü

“Türkiye’de Yılın Otomobili” belirlendi!

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl ilki düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışmasının birincisi Skoda Superb oldu. OGD üyesi 64 otomotiv gazetecisinden toplamda 3080 puan alan Skoda Superb “Türkiye’de Yılın Otomobili” ödülünün sahibi oldu.

Ocak 2015 - Mart 2016 tarihleri arasında satışa sunulmuş “tamamen yeni” modellerin katıldığı iki aşamalı Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasının ilk turu sonucunda 22 aday arasından yedi otomobil finale kalmıştı. Final turunda Skoda Superb ile birlikte; Audi A4, Fiat Egea, Hyundai Tucson, Opel Astra, Renault Talisman ve Volvo XC-90 yılın otomobili adayları arasında yer almıştı.

Otomotiv Gazetecileri tarafından Türkiye’nin “Otomobil Oscarı”na layık görülen Skoda Superb’in açıklandığı Sheraton Grand Ataşehir’de gerçekleştirilen törende konuşma yapan OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, Türkiye’de Yılın Otomobili finalinin oldukça heyecanlı geçtiğini söyledi. Finalistler arasında kıran kırana bir rekabetin yaşandığını belirten Sandık, “Yılın Otomobili 64 otomotiv uzmanı gazetecinin oylarıyla seçildi. Otomobilleri değerlendirirken, fiyat-donanım, tasarım, inovasyon, motor, yol tutuş gibi konuları göz önünde tutuyoruz. Yani dünyadaki otomotiv gazetecileri bir otomobili nasıl değerlendiriyorsa, biz de profesyonel gözle değerlendirmemizi yaptık. Bu bizim kırmızı çizgimiz" diye konuştu.

Düzenlenen törende “Türkiye’de Yılın Otomobili” ödülünü alan Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, otomotiv gazetecilerinin verdiği bu kararı büyük mutlulukla karşıladıklarını söyleyerek “Otomotiv sektöründe ilk olan bu ödülü bizlere layık gören kişiler uzman basın mensupları. Bu açıdan baktığımızda çok daha büyük bir mutluluk yaşıyoruz. Bu çok önemli ve değerli yarışmanın devamı gelecektir diye düşünüyorum. OGD Başkanı, Yönetim Kurulu ve tüm üyelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bence yarışan bütün otomobiller birbirine denkti. Farklı klasmanlarda otomobiller vardı ama rekabetçilik anlamında birbirine yakın otomobillerdi. İşte bu ortamda yedi rakibin arasından çıkıp birinciliğe ulaşmak gurur verici” dedi.

Skoda Superb’in 3080 puanla ilk sırada yer alarak “Türkiye’de Yılın Otomobili” ödülünü kazandığı yarışmada, Opel Astra 2850 puanla ikinci, Fiat Egea 2650 puanla üçüncü, Volvo XC90 1960 puanla dördüncü, Hyundai Tucson 1940 puanla beşinci, Renault Talisman 1830 puanla altıncı ve Audi A4 1690 puanla yedinci sırada yer aldı.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR