SEKTÖREL › Toyota'ya müşteri memnuniyeti ödülü...

Toyota'ya müşteri memnuniyeti ödülü...

26 Mayıs 2013 / 20:45 Ulusal Kalite Derneği ve KA Araştırma Limited tarafından yapılan araştırmada Toyota'ya iki ödül birden verildi

Toyota'ya müşteri memnuniyeti ödülü...
Ulusal Kalite Derneği (KalDer) ve KA Araştırma Limited tarafından yapılan “Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi” araştırmasında binek otomobil sektöründe 5 yıldır üst üste ilk sırada yer almayı başaran Toyota’nın ödülleri dün gece düzenlenen törenle verildi. Toyota, “Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi”  2012 yılı sektör birincisi olarak Gümüş Heykel, sürdürülen başarı ödülü için de Altın Heykel’e layık görüldü. Toyota adına ödülleri Kurumsal İletişim Direktörü Selim Okutur, KalDer Başkanı Hamdi Doğan, KA Araştırma Limited Şirketi kurucu Başkanı Bülent Kılıçarslan ve KalDer Yönetim Kurulu Üyesi  Hakan Öker’in elinden aldı.

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. Kurumsal İletişim Direktörü Selim Okutur, alınan ödüllerin kendileri için bir motivasyon kaynağı olduğunu belirterek “Toyota vizyonu gereği; 'Müşterilerin Toyota’yı seçmelerinden ötürü mutlu olmasını sağlayan bir şirket” kavramını ana felsefe olarak benimsemiştir. Markamızı tercih edenlerin beklentilerini aşacak ürün ve hizmetlerle her zaman o yarışta bir adım önde gitmek için uğraş vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ÇOK OKUNANLAR