YENİ MODELLER › Toyota’nın yenilenen miniği Aygo, Cenevre’de ortaya çıktı

Toyota’nın yenilenen miniği Aygo, Cenevre’de ortaya çıktı

07 Mart 2014 / 12:26 Yeni model, Fransız Citroen C1 ve Peugeot 108’in Japon kuzeni olarak betimleniyor

Toyota’nın yenilenen miniği Aygo, Cenevre’de ortaya çıktı

PSA Grubunun C1 ve 108 modelleri ile birlikte bu iki otomobil ile aynı platformu paylaşan Toyota Aygo Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Citroen ve Peugeot, modellerinin fotoğraflarını fuar başlamadan önce ortaya çıkarmıştı, ancak Toyota yeni minik otomobilini fuar başlayana kadar bir sır gibi gizlemeyi tercih etti.

Fuarın başlamasıyla birlikte ortaya çıkan otomobil, Fransız kuzenlerinden görece daha farklı bir tasarıma sahip. 3455 mm’lik uzunluğu ve 1460 mm’lik yüksekliğiyle Aygo, bir önceki jenerasyonuna göre 25 mm daha uzun, ancak 5 mm daha alçak. Toyota ayrıca otomobilin hem ön hem de arka iz genişliğini 8 mm arttırmış ve otomobilin burnuna uyguladığı “X” deseniyle Aygo’nun farklı ve ilgi çekici olmasını sağlamış.

Yeni Aygo açılı bir omuz çizgisi ve tek parça bir arka spoylere sahip ve otomobil üç ve beş kapılı gövde seçenekleri ile sunuluyor. Ancak Toyota, Fransız üreticilerin aksine kumaş tavanlı bir versiyon sunmamayı tercih etmiş. Otomobilin arka kısmında altıgen bagaj kapağı bulunuyor ve daha geniş arka tekerlekleri çevreleyen kaslı arka tampon otomobilin olduğundan büyük görünmesini sağlıyor.

Yeni Aygo gücünü Toyota’nın elden geçirilmiş 1 litrelik üç silindirli benzinli motorundan alıyor. Bu motor 6000 d/d’de 68 bg güç ve 4300 d/d’de 95 Nm tork üretiyor. 14 veya 15 inçlik jantlar ile birlikte sunulan otomobilin hava sürtünme direnci de 0.30 Cd’den 0.29 Cd’ye düşürülmüş. Bu değişiklik Aygo’nun 4.1 l/100km’lik ortalama yakıt tüketim ve 95 g/km’lik CO2 salım değerine sahip olmasına yardımcı olmuş.

Otomobilin iç mekanı ise trapezoid orta konsoluyla dikkat çekerken, markanın yeni geliştirilmiş x-touch multimedya sistemi 7 inçlik dokunmatik ekranıyla konsol üzerindeki yerini almış. Geri görüş kamerası ise bu sistem ile birlikte standart olarak sunuluyor.

Toyota’nın yeni minik otomobili Aygo’nun Türkiye’ye gelip gelmeyeceği ise henüz belli değil.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR