SEKTÖREL › Toyota'dan yeni motor ve şanzımanlar

Toyota'dan yeni motor ve şanzımanlar

21 Mayıs 2018 / 00:16 Toyota, verimliliği artıracak yeni motor ve şanzımanlar geliştiriyor...

Toyota'dan yeni motor ve şanzımanlar

Toyota, Prius ve C-HR modellerinde kullandığı yeni global platformu TNGA üzerinde yeni teknolojiler geliştiriyor.  Son olarak açıklanan bu teknolojiler arasında yeni bir CVT şanzıman teknolojisi, 6-ileri manuel şanzıman, 2.0 litrelik yeni bir motor, 2.0 litre hibrit sistem ve 4 tekerlekten çekiş sistemi bulunuyor.

Toyota, yeni geliştirdiği “Direct Shift CVT” şanzımanıyla, daha yüksek verimlilik, daha geniş çalışma aralığı ve daha canlı sürüşler sunmayı amaçlıyor. CVT şanzımanın ilk kalkıştaki akıcılığını artırmak için üniteye özel bir “kalkış dişlisi” yerleştirilmiş. Araç hareket ettikten sonra daha yüksek hızlarda da, dişli sisteminden kayış aktarmasına geçişte ise CVT şanzımanda Toyota’nın geleneksel otomatik vites teknolojisinden alınan hassas yazılımlar devreye giriyor. Vites değişim süreçlerinin de iyileştirildiği açıklanan şanzımanın mevcut sisteme göre yüzde 20 oranında daha hızlı geçişler ve yüzde 6 oranında daha fazla yakıt verimliliği sunduğu belirtiliyor. Özellikle Avrupa pazarı için yeni geliştirilen 6-ileri manuel şanzıman ise 7 kg hafiflemiş ve 24 mm kısaltılmış.

Yeni motorda yüzde 41 termal verimlilik

Toyota, yeni geliştirdiği 2.0 litrelik benzinli motorlarda, egzoz ve soğutma sistemlerindeki ısı kaybını azaltarak ve mekanik sürtünmeyi düşürerek yüksek termal verimlilik elde etmeyi başardığını açıklıyor. Sonuç olarak ise dünyanın en iyi termal verimlilik rakamları elde edilmiş. 2.0 litre hibrit güç ünitesinin termal verimliliği yüzde 41 olarak hesaplanmış.

Toyota, aynı zamanda iki yeni 4 tekerlekten çekiş sistemi de tanıttı. Bu sistemlerden biri benzinli motorlarda, diğeri ise hibrit motorlarda kullanılacak. Bu yeni sistemler, yüksek yakıt verimliliğinin yanı sıra, daha iyi çekiş ve off-road kapasitesinin elde edilmesini sağlayacak.

Toyota, TNGA platformunda kullanılacak güç üniteleriyle ilgili 9 motorun 17 versiyonu, dört şanzımanın 10 versiyonu ve 6 hibrit sistemin 10 farklı versiyonu olacağını daha önce duyurmuştu. Yeni CVT şanzıman, 6 ileri manuel şanzıman, 2.0 litre benzinli motor ve 2.0 litre hibrit motor, planlanan dört önemli yeniliği temsil ediyor.

2023 sonuna kadar gelecek beş yılda Toyota, bu yeni teknolojilerin, Japonya, ABD, Avrupa ve Çin’de satılacak araçların yüzde 80’inde yer almasını hedefliyor. Toyota sadece bu yeniliğin ürün gamındaki araçların CO2 emisyonunu yüzde 18 oranında düşüreceğini belirtiyor.

ÇOK OKUNANLAR