SEKTÖREL › Toyota'dan 'Sıfır Kaza' hedefi

Toyota'dan 'Sıfır Kaza' hedefi

13 Aralık 2017 / 23:16 2015 yılında tanıtılan Toyota Safety Sense'in ikinci nesli daha fazla güvenlik vaat ediyor

Toyota'dan 'Sıfır Kaza' hedefi

Aktif güvenlik teknolojileriyle kazaların şiddetini azaltan veya kazaların önüne geçen Toyota Safety Sense sistemi, 2015 yılından bu yana 5 milyondan  fazla Toyota aracında kullanılmış durumda. Avrupa’da ise yeni Toyota araçlarında bu sistemi satın alanların oranı yüzde 92’ye kadar yükseldi. Gerçek trafik şartlarında arkadan çarpma kazalarını yüzde 50 azaltan sistemin, Akıllı Sonar sistemiyle birlikte bu tür kazaları yaklaşık yüzde 90’a kadar azaltacağı tahmin ediliyor.

İkinci nesil Toyota Safety Sense ise artık daha yüksek hızlarda çalışıyor, yayaları ve bisikletlileri de algılayabiliyor. Bu geliştirilmiş sistemde, 10-180 km/s hızlarda çalışacak şekilde güncellenen Ön Çarpışma Sistemi, yeni Şerit Takip Asistanı, Adaptif Hız Sabitleyici, Trafik Tabelası Tanıma Asistanı ve Otomatik Uzun Hüzmeli Far özellikleri de bulunuyor. Yeni Şerit Takip Asistanı, Adaptif Hız Sabitleyici kullanıldığında otomatik olarak aracı şeridin ortasında tutuyor. Bununla birlikte sürücü şeritten fark etmeden ayrıldığında da sürücüyü uyararak tekrar şeride girmesine yardımcı oluyor.

İkinci jenerasyon Toyota Safety Sense, 2018’in başından itibaren kademeli olarak Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere Toyota’nın yeni modellerinde sunulmaya başlanacak.

ÇOK OKUNANLAR