MOTORSPORLARI › Toyota, Yaris ile 2017’de WRC’ye geri dönüyor

Toyota, Yaris ile 2017’de WRC’ye geri dönüyor

30 Ocak 2015 / 20:52 Toyota’yı ralli parkurlarında temsil edecek olan Yaris 300 bg’lik 1.6-litre turbo motora sahip olacak

Toyota, Yaris ile 2017’de WRC’ye geri dönüyor

Toyota Motorsport GmbH, 2017 yılında ralli için özel olarak hazırlanan Yaris ile Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) geri döneceğini açıkladı. Japon üretici ralli parkurlarında en son 1999 yılında boy göstermişti, ancak markanın motor sporları departmanından yapılan bu açıklama ile geri dönüş resmen belli olmuş oldu.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’nın asfalt ve çakıl etaplarında test edilen Yaris WRC’nin sıralı dört silindirli 1.6-litre hacimli turbolu motorundan 300 bg civarında güç ve 420 Nm tork elde edeceği düşünülüyor. Gücünü tekerleklerine ZF Sachs tarafından üretilen yarış kavramalı 6-ileri sıralı şanzıman üzerinden aktaracak olan otomobil çakıl etaplarda 17 inçlik, asfalt etaplarda ise 18 inçlik jantlar üzerinde yer alacak. Otomobilin lastikleri Michelin tarafından sağlanırken, frenler ise çakıl etaplarda 300mm’lik, asfalt etaplarda ise 335 mm’lik disklere sahip olacak.

Toyota Motorsport GmbH tarafından Almanya’nın Köln şehrinde geliştirilen Yaris WRC şimdiye kadar test pilotu Eric Camilli tarafından test edildi. Testler sırasında Camilli’nin yanı sıra Sebastian Lindholm ve Toyota WEC pilotu Stephane Sarrazin’in de otomobilin direksiyonuna geçeceği marka tarafından açıklandı.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR