SEKTÖREL › Toyota hibritte 5 milyonu aştı!

Toyota hibritte 5 milyonu aştı!

20 Nisan 2013 / 12:54 Toyota'nın dünya genelindeki hibrit otomobil satışının 5 milyon 125 bin adete ulaştığı açıklandı

Toyota hibritte 5 milyonu aştı!
Toyota, ilk hibrit modelini lanse ettiği 1997 yılından bugüne kadar toplam 5 milyon 125 bin adetlik hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi. Markadan yapılan açıklamaya göre, 2013 yılının Mart ayı sonuna kadar satılan hibrit araçlar, dünya genelindeki toplam Toyota satışlarının yüzde 14’ünü oluşturdu. Toyota’nın Japonya satışlarındaki yüzde 40’lık pay da hibrit araçlara ait. Hibrit araçlar sayesinde, bugüne kadar benzer otomobillere göre Türkiye'nin yıllık benzin tüketiminin 5 katına denk gelen yaklaşık 12 milyar lt benzin tasarrufu sağlandığı, CO2 salımında da 34 milyon ton düşüş elde edildiği açıklanıyor.   

Hibrit teknolojisine sahip ilk modeli, 1997 yılında piyasaya sunulan Prius olan Toyota, bugün 3’üncü nesil Prius ile birlikte 80 farklı ülkede 20 modelin hibrit versiyonunu satışa sunuyor. Toyota tüm dünyada yıllık 1 milyon hibrit otomobil satışı gerçekleştiriyor.

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. Ceo’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota olarak kısa ve orta vadede çözümün elektrikli hibrit araçlarda olduğunu vurguladıklarını belirterek “Özellikle Türkiye’de sunduğumuz Yaris Hybrid’e halkımızın ilgisi büyük oldu. Bu hibrit modelimiz için sıra yazıyoruz” diyerek şunları söyledi:

“Bugün Toyota dünyada 5 milyon adedi aşan hibrit araç satışı ve milyonlarca müşterisinin takdiriyle çevreci teknolojiler konusundaki liderliğini başarıyla sürdürüyor. Bu başarıdan elde edilen güçle Toyota'nın hedefi 2020’li yıllara doğru her modelin hibrit versiyonunu geliştirmektir. Türkiye’de ise tüketicilerin hibrit gibi çevreci araçlara düşük maliyetlerle erişimini sağlayacak vergi indirimleri ve/veya teşviklerin yatırımları arttıracağına inanıyoruz. Bu tarz bir uygulama başta hibrit olmak üzere yakıt tasarrufu sağlayan tüm çevreci teknolojilerin halkımız tarafından erişilebilirliğini artıracak ve enerji ithalatından kaynaklı cari açığı azaltacaktır.”

ÇOK OKUNANLAR