SEKTÖREL › Tofaş, üretimdeki 40'ıncı yılını kutladı

Tofaş, üretimdeki 40'ıncı yılını kutladı

16 Şubat 2011 / 01:16 Tofaş, üretime başlamasının 40’ıncı yılını mavi ve beyaz yakalı çalışanlarının katıldığı bir törenle kutladı

Tofaş, üretimdeki 40'ıncı yılını kutladı
Tofaş, bu yıl kuruluşunun 43, üretime başlamasınınsa 40'ıncı yılını kutluyor. Yılda sadece 20 bin adetlik üretim kapasitesiyle, 600’e yakın çalışanıyla mütevazi bir fabrikada; ilk üretime Murat, yani Fiat 124 modeliyle başlayan Tofaş bugün 400 bin üretim kapasitesine, 7 bini aşkın çalışana sahip. Tofaş’ın mavi ve beyaz yakalı çalışanlarının katılımıyla düzenlenen kutlama etkinliklerinde bir konuşma yapan Tofaş CEO’su Ali Pandır, Tofaş’ın, benzersiz ar-ge'si ve yüksek mühendisliği, dünya standartlarında üretim kalitesi, ister mavi ister beyaz yakalı olsun, zeka fışkıran, inançlı, yüksek motivasyonlu, azimli ve en önemlisi Tofaşlı olmak ile gurur duyan çalışanlarıyla, Fiat Grubu’na örnek bir tablo çizdiğini vurguladı. Tofaş CEO’su yaptığı konuşmada, aradan geçen 40 yıl sonrasında her döneme damgasını vurmayı başaran milyonlarca başarılı araç üreten, artık 5 markaya birden çok önemli modellerin üretimini yapabilen, ar-ge ve mühendisliğini üstlenen, Fiat Dünyası içinde en kaliteli üretimi yapan stratejik bir üs konumuna yükselen Tofaş Fabrikası’nın Türkiye’nin gerçekten haklı gururu olmayı başardığını belirtti.

Tofaş CEO’su Ali Pandır; “Artık sadece otomotiv sektörünün yükselen değeri, güçlü ortağımız Fiat’ın yanı sıra, otomotiv sektöründe bir ilk olan ve fikri mülkiyet haklara tamamen Tofaş’a ait olan Minicargo projesi ile Peugeot ve Citroen markaları içinde üretim yapmaktadır. Buna ek olarak hafif ticari araç sınıfının öncüsü ve lideri Yeni Fiat Doblo’yu, çok yakın bir zaman içinde Opel ve Vauxhall markaları içinde farklılaştırarak üretmeye ve ihraç etmeye başlayacağız. Tofaş adım adım bir Türk otomotiv devi olarak büyürken, bir yandan da Türk otomotiv sektörüne de yön vermiş, ulusal sektörümüzü daha ilerilere taşıma noktasında da her daim öncülük etmeyi başarmıştır” dedi.

ÇOK OKUNANLAR