GÜNDEM › Tofaş 15 yılda 1.5 milyon Doblò üretti...

Tofaş 15 yılda 1.5 milyon Doblò üretti...

02 Mayıs 2015 / 22:36 Bursa’dan 80’den fazla ülkeye yollanan Doblò’nun 1.5 milyonuncusu, üretim hattından indirildi

Tofaş 15 yılda 1.5 milyon Doblò üretti...

Türkiye’nin ihracat ağırlıklı hafif ticari araç üretim merkezi olmasında önemli rol oynayan projesi Fiat Doblò’nun 1.5 milyonuncusu Nisan 2015’te Tofaş’ın Bursa Fabrikası’nda üretim hattından indirildi. Tofaş tarihinde dikkat çeken bir kilometre taşı olan Doblò yıllar içinde kendisine önemli bir yer edindi. Amerika ve Kanada regülasyonlarına uygun olarak RAM markası altında PromasterCity isimiyle pazarda yer aldı. Tofaş’ın “Dünya Klasında Üretim” standartlarındaki yetkinliklerinin de göstergesi olan Fiat Doblò ile firmanın 46 yıllık tarihinde ürettiği toplam araç sayısı 4 milyon 600 bini geçti.

Fikri ve sınai hakları Tofaş’a ait bulunan, 2001’de Tofaş’ın ihracatının %83’ünü oluşturan Doblò, ihracat şampiyonu, yılın ticari aracı gibi pek çok başarıya imza attı. Yıllar içinde uluslararası platformlarda pek çok kez yılın ticari aracı ve çevre ödülü aldı. Fiat’ın Türkiye’de en çok tercih edilen modelleri arasında yer alan Doblò, 2014 yılında da en çok satan hafif ticari araç unvanını korudu

Tofaş, 2014 sonunda 360 milyon dolar yatırımla ABD ve Kanada regülasyonlarına uygun olarak ürettiği Doblò Amerika’nın ihracatına başlarken, dördüncü nesil Doblò’yu ise Şubat 2015’te Türkiye ve Avrupa pazarlarında satışa sundu.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR