Ana SayfaBahadır Bektaş › Teknolojiyi tanıtabilmek...
Bahadır Bektaş

Teknolojiyi tanıtabilmek...

Bahadır Bektaş

15 Haziran 2011 / 00:44
Bir süre önce, çok yakın olmadığım biri bana ‘Focus reklamını gördün mü? öndeki araç durduğunda o da kendi kendine fren yapıyormuş!’ dedi büyük bir şaşkınlık içerisinde. Belli ki bu teknoloji onu çok şaşırtmış ve heyecanlandırmıştı, çünkü bunu söylerken adeta sesi titriyordu. Önce bu heyecanın nedenini anlayamadım, çünkü benzer teknolojiler yıllar önce başka markalar tarafından da uygulanmıştı, yani aslında o kadar da yeni, en azından benim için heyecan verici değildi. Ancak sıkı bir otomobil takipçisi olmayan ve büyük olasılıkla konuyla ilgili daha önce herhangi bir haberi, testi ya da sürüş izlenimini okumayan bu kişi için bu yepyeni bir teknolojiydi ve onu Ford bulmuştu! Böyle düşünen pekçok kişi olduğuna eminim…

Bence yaşadığım bu küçük diyalog, okuma alışkanlığı olmayan bir toplumda doğru reklamın ne kadar etkili olduğunu göstermeye yetiyor. Aslında ülkemizde satılan Focus’ların pekçoğunda bu teknoloji olmayacak, çünkü opsiyonel olarak sunuluyor. Bu açıdan bakıldığında Ford, bu teknolojik özelliği ön plana çıkarmayabilir, daha bilindik noktalara odaklanabilirdi. Ancak bu durumda da kendinden bu kadar söz ettiremez, insanları şaşırtamazdı. Neden mi? Çünkü çok çarpıcı teknolojik özellikler sunan, ancak bunları yeteri kadar tanıtamayan markalarda olan buydu.

Bugün otomobillerde ileri teknoloji ürünü pekçok donanım var ve maalesef insanların büyük bir bölümü bu teknolojilerden haberdar değil, çünkü hiçbir yerde görmediler; ne bir TV reklamında, ne gazete ve dergi ilanlarında ne de internette…

Ford, ‘otomatik park sistemi’ ve ‘aktif şehiriçi güvenlik sistemi’ gibi teknolojik özelliklerin ön planda olduğu Focus reklamlarıyla bence çok iyi bir iş çıkardı. Amaç kendinden bahsettirmekse bunu başarmışa benziyor. Baksanıza reklamdan, daha doğrusu buradaki teknolojiden etkilenip, bunu büyük heyecan içerisinde çevresindekilerle paylaşan birileri var.

Kısacası; günümüz insanı teknolojiyi seviyor. Bence otomobil üreticileri, bugün 30’lu yaşlarda olan pekçok insanın ‘Geleceğe Dönüş’ gibi fantastik filmlerle ve ‘Kara Şimşek’ gibi efsane bir diziyle büyüdüğünü unutmamalı. Onların büyük bir bölümü,  kendi kendine giden, acil durumda kendi kendine fren yapan, hatta konuşan otomobilleri zaten yıllar önce hayal ediyordu. Böyle bir kuşak varken, onlara hayallerini veren Focus reklamının ilgi çekmemesi mümkün mü?

YAZARIN DİĞER YAZILARI