SEKTÖREL › Tek şarjla 1000 km!

Tek şarjla 1000 km!

10 Ekim 2011 / 22:54 Proton'un elektrikli araçlarının 2 saatlik tek şarjla 1000 km yol gideceği açıklanıyor

Tek şarjla 1000 km!
Proton'un elektrikli araçları, Lotus ve Samsung şirketlerinin iş ortaklığıyla 2011 yılı itibariyle geliştirilmeye başlandı. Malezya üretim tesislerinde testleri tamamlanan ve pilot bölgeler seçilip devlet kurumlarında denenen iki yeni model seri üretime geçirilme aşamasında.

Lotus ve Samsung'un, Proton’ un Exora ve Saga modellerine ileri düzey mühendislik uygulamaları ekleyerek en uzun menzile sahip iki elektrikli araç ortaya çıkardıkları açıklanıyor. Exora REEV ve Saga EV adı verilen bu iki yeni elektrikli otomobilde alışılagelmiş hibrit araçlardan farklı olarak 400 cc gücünde lityum iyon pilleri besleyen bir jeneratör bulunmakta. Otomobil hareket halindeyken bile mevcut pilleri şarj eden jeneratör aracın daha uzun menzile ulaşmasını sağlıyor.

Proton Saga EV ve Proton Exora REEV, geleneksek bir priz üzerinden şarj edilebilir 15 kwh lityum iyon polimer pillere sahip. Saga EV'nin 110 km/s'lik maksimum hızına 12 sn içinde ulaşabildiği, Proton Exora REEV'nin ise maksimum 140 km/s hıza çıkabildiği açıklanıyor.

Proton, üretim yaptığı kendi ülkesi Malezya da şarj istasyonlarını kurma çalışmalarına da hız kattı. 2012 yılında Hindistan pazarına ilk elektrikli araç sevkiyatlarına başlamayı planlayan Proton yine 2012 yılında Türkiye pazarı içinde çalışmaları sürdürüyor.

Proton Foto Galeri Tüm Proton Foto Galerileri
ÇOK OKUNANLAR