GÜNDEM › Tata Pixel

Tata Pixel

07 Mart 2011 / 21:58 Tata, Pixel konseptiyle ideal şehir otomobilinin nasıl olması gerektiğini göstermek istiyor

Tata Pixel
Tata'nın Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıttığı Pixel konsepti markanın Nano modelinin platformu üzerine geliştirilmiş. Dünyanın en efektif iç mekanını sunduğu belirtilen araç, küçük boyutlarına rağmen dört yetişkin için tasarlanmış. Tata Pixel, sadece boyutlarıyla değil, manevra kabiliyeti ve çevre dostu motoru ile de ideal bir şehir otomobili olmanın peşinde.
 
Tata Pixel’ in üstün manevra kabiliyeti “Zero Turn” adıyla tanıtılan yepyeni bir sistem sayesinde sağlanıyor. IVT (Infinitaley Variable Transmission) adı verilen sistem ile keskin bir manevra yaptığında arka dış tekerlek öne, arka iç tekerlek ise geri dönüyor ve bunun sonucunda da 2.6 metrelik çok düşük bir dönme yarıçapı sağlanıyor. Bu özeliklerinin yanında “Scissor” adı verilen yukarıya doğru açılan kapı sistemiyle, yolcuların çok dar alanlarda dahi araca binmesine olanak sağlanıyor. Tata Pixel dünyanın ilk entegre insan-makine arayüzü konsepti H.M.I.’ ı sunuyor. Bu sistem ile sürücü, akıllı telefonu aracılığıyla çalıştıracağı bağlantı ile  (My Tata Connect) aracın tüm önemli fonksiyolarını kontrol edebiliyor.

Arkaya konumlandırılmış 1.2 litrelik 3 silindirli turbodizel motora sahip olan Tata Pixel, düşük aerodinamik katsayısı, stop-start teknolojisi, akıllı batarya şarj sistemi, 100km’de 3.4 litrelik yakıt tüketimi ve sadece 89g/km’lik CO2 emisyon değeriyle çevre dostu özelliklerini de ön plana çıkartıyor.


ÇOK OKUNANLAR