SEKTÖREL › 'Sokakta İlk Adımlar' büyüyor

'Sokakta İlk Adımlar' büyüyor

02 Şubat 2011 / 22:09 Renault'nun 'Sokakta İlk Adımlar' projesi 2010-2011 eğitim öğretim döneminde 800 bin öğrenciye ulaşacak

'Sokakta İlk Adımlar' büyüyor
Renault'nun 2002'de başlattığı, Total ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği ile birlikte sürdürülen 'Sokakta İlk Adımlar' trafik güvenliği eğitim projesi, 2010 - 2011 Eğitim Öğretim Yılı'nda yüzde 62.5'lik büyümeyle 800 bin ilköğretim öğrencisine ulaşacak. Proje 40 ilde pilot okulların yanı sıra, İstanbul'da bu yıl ilk kez tüm ilköğretim okullarında uygulanacak.

Projenin 2010-2011 hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, İstanbul'un Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin 19'undan daha yüksek nüfus oranına sahip olduğunu belirtti ve İstanbul'daki tüm okullara ulaşmanın, projenin başarısı açısından büyük önem taşıdığını vurguladı, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de gösterdikleri yakın ilgi ve işbirliği için teşekkür etti.

İstanbul'da düzenlenen ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir de proje prokolünün imzalandığı basın toplantısına; Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar'ın yanı sıra, projeye destek veren Total Oil Türkiye Genel Müdürü Olivier Chalvon-Demersay, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ile ilçe milli eğitim müdürleri ve trafik güvenliğiyle ilgili kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Sokakta İlk Adımlar'ın geleceğin yetişkinleri olacak öğrencileri erken yaşta yol güvenliği bilinciyle tanıştırmayı amaçladığını belirterek, şunları söyledi:

'Sokakta İlk Adımlar, yol güvenliği alanında Türkiye'nin en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projesi. Trafikte çocuklarımız yetişkinlere göre daha ciddi risklerle, tehditlerle karşı karşıya. Biz de bu yüzden yol güvenliği kültürünü 8 yıldır il il dolaşarak yaymaya çalışıyoruz. Hedefimiz 2012 sonunda 1 milyon öğrenciye ulaşmış olmaktı. Ancak İstanbul'daki proje genişlemesi nedeniyle bu rakamın epey üzerine çıkacağız. 2011'de projemizden toplam 800 bin öğrenci yararlanmış olacak ve inanıyorum ki bu 800 bin öğrenci kentlerimizde gönüllü trafik elçileri gibi çalışacak. Projemizin ilk yılında eğitim alan öğrencilerimiz bugün 17 yaşına geldi. Bir yıl sonra da, ehliyet alabilecek yaşa ulaşacaklar. İnanıyorum ki onlar, yollarımızda saygılı ve örnek alınan yurttaşlar olarak yaşayacaklar.'

İstanbul'da 1644 okulda 206 bin öğrenci yararlanacak

'Sokakta İlk Adımlar' projesinden, bu eğitim öğretim yılında İstanbul'daki 1644 okulda, 206.895 öğrenci yararlanacak. Projeden geçen yıl sonunda Türkiye genelinde 500.000 öğrenci yararlanmıştı. 2010 - 2011 Eğitim Öğretim Yılı'nın sonunda ise Türkiye genelinde 800.000'i aşkın öğrenci, yollarda güvenli davranış alışkanlıkları kazanmış olacak.

Proje kapsamında ilköğretim ikinci sınıflarına bir eğitim seti gönderiliyor. Bu sette derslerin nasıl işleneceğini ayrıntılı biçimde anlatan öğretmen kartları, öğrenci çalışma kitabı, yol güvenliği afişi, bir eğitim CD'si ve öğrencilerin ilgisini çekecek yol güvenliği çıkartmaları yer alıyor. Dönem sonundaysa öğrencilere Yol Güvenliği Diploması veriliyor.

Proje uygulama sürecinde her ilde öğretmenleri ve öğrencileri bilgilendirmek için tanıtım toplantıları düzenleniyor. Yine yıl içindeki proje iletişimi sırasında okulların ziyaretlerin yanı sıra, telefon görüşmeleriyle de bilgi aktarılıyor.

Her eğitim öğretim yılı boyunca öğretmen, öğrenci ve velilerin yol güvenliğine ilişkin sorularına, Sokakta İlk Adımlar Proje İletişim Merkezi'nde yanıt veriliyor. Proje İletişim Merkezi'ndeki görevliler okulların öğretmen ve müdürleriyle telefon görüşmesi yaparak öğretmenlerin görüşlerini ve önerilerini de alıyorlar. Ayrıca bu süreçte proje pek çok etkinlik ve yarışmalarla da destekleniyor.

ÇOK OKUNANLAR