SEKTÖREL › 'Sokakta İlk Adımlar' 10 yaşında...

'Sokakta İlk Adımlar' 10 yaşında...

17 Kasım 2011 / 22:42 Renault'nun 10'uncu yılına giren Sokakta İlk Adımlar projesiyle 1 milyon 200 bin çokcuk trafik eğitimi aldı

'Sokakta İlk Adımlar' 10 yaşında...
Renault’nun, Total Oil Türkiye,  Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve 40 ilimizin Milli Eğitim Müdürlükleri’nin desteğiyle sürdürdüğü yol güvenliği eğitim projesi Sokakta İlk Adımlar, 10'uncu yılına ulaştı. 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı sonunda 40 ilde toplam 1 milyon 200 bin öğrenci bu proje kapsamında yol güvenliği bilinci ve trafik eğitimi  almış olacak. Proje İstanbul’da da tüm ilköğretim okullarında uygulanmaya devam edecek.

Sokakta İlk Adımlar projesinin 10'uncu yılı başlarken, projenin ulaştığı nokta ve gelecek hedefleri İstanbul’da Pera Palas Oteli’nde düzenlenen toplantıda paylaşıldı. Toplantıda konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, projenin ana hedefinin çocuklara erken yaşta trafik bilinci vermek olduğunu söyledi. Yol güvenliğinin yol açtığı devasa can ve mal kaybıyla Türkiye'ye büyük zarar verdiğini dile getiren Aybar, şu bilgileri verdi:

“Trafik terörü hepimizin içini yakan bir sorun. Kayıtlı verilerine göre; 2001’den 2010 sonuna geçen 10 yılda toplam 5.001.132 trafik kazası gerçekleşmiş. 43 bin 691 kişi hayatını kaybetmiş. Ve 1 milyon 595 bin 802 kişi de yararlanmış. Bu rakamlar da gösteriyor ki, toplum olarak zaman zaman yaptığımız gibi bu sosyal afete, gözümüzü kapamak, onu  kanıksamak lüksüne hiç birimiz sahip değiliz. Biz Renault olarak, tam da bu nedenle Türkiye’de yol güvenliği eğitimini, rutin olarak yerine getirdiğimiz bir sorumluluk değil, asıl işimiz gibi sahiplendiğimiz sosyal bir dava olarak görüyoruz.”

Renault’nun güvenliği bir otomotiv şirketinin ana sorumluluğu olarak gördüğünü vurgulayan Aybar,  şöyle devam etti: “Trafikte yol güvenliği eğitimine katkıyı topluma karşı en önemli kurumsal sorumluluklarımızdan biri olarak tanımlıyoruz. Güvenlik bir otomotiv şirketinin üretim sürecinin de en önemli boyutudur. Otomotivde güvenlik konusundaki çalışmalar, insan yaşamı söz konusu olduğu için, sürekli gelişen, ilerleyen bir nitelik taşır. Bunda teknolojik gelişmenin, araştırma geliştirme faaliyetlerinin payı büyüktür. Renault, 12 modeli EuroNcap çarpışma testlerinden en yüksek not olan 5 yıldız alan tek markadır. Ancak mesele sadece güvenli otomobil yapmak değil, aynı zamanda bu otomobilleri trafikte, kurallara uyarak ve birbirimize saygı göstererek kullanma bilinci vermiş olmaktır.”

ÇOK OKUNANLAR