GÜNDEM › Smart forspeed Concept

Smart forspeed Concept

27 Şubat 2011 / 22:48 Geleceğin Smart’ı, çevreye saygılı ancak bir o kadar da saf sürüş keyfine odaklanmış bir otomobil

Smart forspeed Concept
Küçük otomobil uzmanı smart'ın yeni konsept çalışması forspeed, beyaz rengiyle saflığa ışık tutuyor. Tavanı bulunmayan aracın ön camı adeta motosikletlerdeki siperlikleri andırıyor. Genel olarak güncel Smart’a benzeyen hatlara sahip olsa da konseptin tasarım özellikleri son derece radikal. Çubuk şeklinde dizilmiş LED'lere sahip simit şeklindeki farlar ve stoplar, forspeed’e dışarıdan bakıldığında, en çok ilgi çeken öğelerden biri olarak göze çarpıyor. Otomobilin 18 inç çapındaki büyük jantları, yol tutuşa katkı sağlarken, smart’ın sportif görünümünü de destekliyor. Büyük takla barlarına sahip olan smart’ın ön ve arka tamponlarıysa hava giriş-çıkışlarıyla şişkin bir form kazanarak otomobili olduğundan daha dolgun gösteriyor.

İç mekanı fütüristik öğelerle bezenen otomobilde sadelik ön planda tutulmuş. Yağışlı havalarda olası su baskınlarını önlemek için kokpitin ve koltukların birçok noktasına su tahliye kanalları yerleştirilmiş.

Gerçek anlamda hafif bir gövdeye sahip olduğu açıklanan konsept aracın ön siperliğinin içinde bulunan bal peteği formundaki üniteler, güneş enerjisinden faydalanmak için düşünülmüş. Ancak yanlış anlaşılmasın, forspeed hareket için gerekli olan enerjiyi güneşten almıyor. Bu görev bir elektrik motoruna verilmiş.

Otomobilde kullanılan elektrik motoru 40 bg güç üretirken, overboost düğmesiyle anlık olarak 7 bg’lik artış elde edebiliyor. 0’dan 60 km/s hıza 5.5 saniyede ulaşan ve maksimum 120 km/s hıza çıkabilen smart forspeed, tam şarjlı haldeyken 135 km'lik bir menzil vaat ediyor. 220 Volt prizlerde şarj olabilen otomobilin bataryalarının 45 dakikada %80 oranında dolduğu açıklanıyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR