MOTORSPORLARI › SKYACTIV-D 2013 yılında Le Mans'da!

SKYACTIV-D 2013 yılında Le Mans'da!

20 Haziran 2012 / 01:53 Mazda, 2013 yılında düzenlenecek '24 saat Le Mans' yarışı için SKYACTIV–D dizel motorunu duyurdu

SKYACTIV-D 2013 yılında Le Mans'da!
Mazda Motorsports, yeni SKYACTIV-D dizel motorunun yarış versiyonunu, 24 saatlik Le Mans mücadelesinde, Prototip 2 (LMP2) sınıfında yarışan takımlar için satışa sunacağını duyurdu. Le Mans motoru programı, yarışın başlaması ile birlikte 2013 yılında görücüye çıkacak. Mazda, 1991 yılında elde ettiği başarıyla birlikte bu yarışı genel toplamda kazanan ilk Asyalı üretici oldu ve günümüze kadar bu unvanını korudu.

Mazda North American Operations (MNAO), Mazda Motorsports Başkan Yardımcısı Jay Amestoy şunları söyledi: “Bu, bizim Le Mans ile olan gönül ilişkimizi yeniden filizlendiriyor. 1991 yılında rotary teknolojisi ile başarıya ulaşarak tarih yazdık. Şimdi ise, bu spor dalının şimdiye kadar gördüğü en ileri düzey ve en temiz üretim tabanlı güç kaynağı olacağına inandığımız motorla şeref turunu atmayı dört gözle bekliyoruz. Bu işlemi Mazda stiline uygun olarak gerçekleştireceğiz;  bu motorlar, Dünya Dayanıklılık Şampiyonasında (WEC) ve Amerika Le Mans Serilerinde (ALMS) LMP2 sınıfında mücadele eden Avrupalı ve Amerikalı müşteriler için satışa sunulacak.”

Bu motorlar Mazda Motor Corporation, Mazda North American Operations ve SpeedSource Race Engineering’in ortak çalışması ile geliştiriliyor. Şu an dyno testleri yapılıyor ve pist testleri de 2012 yılının sonlarında başlayacak.

ÇOK OKUNANLAR