MOTORSPORLARI › Skoda'dan üçüncü IRC zaferi...

Skoda'dan üçüncü IRC zaferi...

09 Kasım 2012 / 00:30 Skoda Motorsporları, Güney Kıbrıs Rallisi'ndeki başarısıyla IRC'de hem sürücüler hem de üreticiler şampiyonluğunu elde etmiş oldu

Skoda'dan üçüncü IRC zaferi...
Skoda Motorsporları, Güney Kıbrıs Rallisi'nde elde ettiği başarı ile 2010 yılından bu yana üst üste üçüncü kez IRC sürücüler ve üreticiler kategorisi şampiyonluğunu kazanmış oldu. Skoda bu sene Avrupa Şampiyonluğu’nun yanı sıra tarihinde ilk olarak hem üreticiler ve hem de sürücüler klasmanında Asya Pasifik Ralli Şampiyonluğu'nu kazandı.

IRC Güney Kıbrıs yarışlarında, Skoda Motorsporları pilotları Mikkelsen birinci, Kopecky ikinci, Hanninen ise üçüncü olurken, yarış hem üreticiler hem de sürücüler kategorisinde hat trick ile sonuçlanmış oldu.

Skoda Motoraporları Başkanı Michal Hrabanek: “Bu seneki sonuçlar, Skoda’nın motorsporları tarihini onurlandırmaktadır. IRC sınıfında Üretici ve Sürücü sınıflarında üçlü başarı elde ettik ve IRC tarihinde daha başarılı bir marka haline geldik. İlk olarak Asya-Pasifik rallisini kazanmanın onurunu yaşamaktayız, çünkü iç piyasa Skoda’nın geleceği için can alıcı öneme sahiptir. Avrupa Şampiyonluğu unvanı ve altı ulusal şampiyonluk Skoda Fabia Super 2000 projesinin uzun dönemde başarılı olacağını da ispatlamıştır. Bu projenin başında veya sonunda emeği olan herkesi kutluyorum. Skoda Fabia Super 2000’in kariyerinde altın bir sayfa açmaktayız” açıklamasında bulundu.

Skoda 2012 yılında IRC’de üçüncü şampiyonluğunu elde ederken, aynı zamanda, üçüncü kez Skoda Fabia Super 2000 fabrika ekibi kürsüde 3 basamağı da kapattı. Haninen & Markkula ayrıca, bu yıl Avrupa şampiyonasının yanı sıra IRC,  SWRC (Dünya Şampiyonası) ve Avrupa şampiyonasını kazanan tek ekip oldular. Jan Kopecky & Pavel Dresler ekibi Çek şampiyonasında, diğer Skoda Fabia Super 2000 sürücüleriyse Avusturya (Raimund Baumschlager) Almanya (Mark Wallenwein) Slovenya (Aleks Humar) Türkiye (Luca Rossetti) ve Bulgaristan da (Dimitar Iliev) ulusal ralli şampiyonlukları elde ettiler.

ÇOK OKUNANLAR