GÜNDEM › Skoda, Octavia’nın 20’nci yaşını kutluyor

Skoda, Octavia’nın 20’nci yaşını kutluyor

30 Nisan 2016 / 13:10 Octavia, ilk kez 1996 yılında uluslararası basın mensuplarına tanıtılmıştı

Skoda, Octavia’nın 20’nci yaşını kutluyor

Skoda’nın popüler modeli ve markanın kalbi konumundaki Octavia, yirminci yılını doldurarak otomotiv endüstrisinin en başarılı modellerinden biri haline geldi. Octavia, ilk kez 1996 yılında otomotiv dünyasının beğenisine sunulmuştu. Bu tanıtımın üzerinden geçen 20 yılın ardından Skoda Octavia, otomotiv dünyasında kendine önemli bir yer elde etti ve Çek markanın en çok satan otomobili haline geldi. İlk çıktığı günden bu yana dünya çapında beş milyon civarında kullanıcının tercihi olan Octavia, sağlamlığı ve yüksek kalitesiyle de adından söz ettirmeyi başardı.

Skoda'nın Octavia modeli her jenerasyonunda genişlik, modern motorlar ve güvenlik özelliklerini bir araya getirerek otomotiv dünyasında adından söz ettirdi. İlk jenerasyon Octavia 1996'dan 2010'a kadar üretilirken, yaklaşık 1.5 milyonluk satış adedi elde etti. Bu başarıyı daha ileriye taşıyan ikinci jenerasyon Octavia 2004-2013 yılları arasında üretildi ve 2.5 milyon kullanıcıya ulaştı. Direkt enjeksiyonlu benzinli motorlar ve DSG şanzıman ilk kez ikinci jenerasyon Octavia'da kullanıldı.

Geçtiğimiz Mart ayında 1 milyon adedi geride bırakan üçüncü jenerasyon Octavia ise, hem model hem de Skoda markası için önemli bir dönüm noktası oldu. Bu araç 2012'nin sonundan bu yana üretiliyor ve Türkiye'de de satış adetlerini istikrarlı bir şekilde artırıyor. 2010 yılından bu yana performansıyla göz dolduran Octavia, ülkemizde de 30.000 adetlik satışa yaklaşarak şimdiye kadar en çok tercih edilen Skoda modeli oldu. Modelin dizel-otomatik seçeneği büyük ilgi görürken, Octavia filo şirketlerinin de sıkça tercih ettiği bir model olarak öne çıkıyor. Üçüncü jenerasyon Octavia, Türkiye'de 59.900 TL'den başlayan fiyatlarla satışta yer alıyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR