SEKTÖREL › Skoda 11 milyon adet motor üretti...

Skoda 11 milyon adet motor üretti...

14 Temmuz 2013 / 18:01 Yaklaşık 114 yıldır motor geliştiren ve üreten Skoda, 11 milyonuncu motorunu üretti

Skoda 11 milyon adet motor üretti...
Çek üretici Skoda, geçtiğimiz günlerde tarihinde bir kilometre taşını daha geride bırakarak 11 milyonuncu motorunu üretim bantlarından indirdi. 1899 yılında serüvenine iki silindirli bir motosiklet motoruyla başlayan Skoda'nın 11 milyonuncu motoruysa 1.4 litrelik bir TSI oldu.

Motosiklet motorunun ardından ilk otomobil motorunu da 1905 yılında Mlada Boleslav’daki tesislerinde üretmeyi başaran Skoda, halen bantlarında 1.2 lt ve 1.4 lt benzinli motorlar üretiyor. Tesislerdeki yaklaşık 3.600 çalışan, her gün 4.400 adetten fazla motor üretimi gerçekleştiriyor. Çek üretici, motor geliştirme ve üretme konusundaki becerisini genişleterek ileriki dönemlerde de sürdürmeye kararlı.

Skoda Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Winfried Vahland, üretilen 11 milyonuncu motorun, Çek mühendisliğinin 114 yıllık deneyiminin bir göstergesi niteliğinde olduğunu belirtirken, “Skoda, otomotiv endüstrisinde motor geliştiren ve üreten firmalar arasında rekorlarıyla ayrıcalıklı bir yere sahip” dedi. Vahland, Skoda’nın 'Gelişme Stratejisi' çerçevesinde bu konudaki deneyimleri daha da güçlendireceklerini ifade etti.

Skoda, 2012 yılının sonlarından bu yana Volkswagen Grubu tarafından kullanılmakta olan modern 1.2 lt ve 1.4 lt TSI benzinli motorların üretimini yapıyor. Bu motorlar Skoda, Audi, Seat ve Volkswagen modellerinde kullanılıyor.

Çek üretici, Skoda Gelişme Stratejisi çerçevesinde motor konusundaki rekabetçiliğini sürdürmek amacıyla çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalardan biri de, Mlada Boleslav tesislerinin yakınında, Cesana’ya inşa edilen Skoda geliştirme merkezi olacak. Şirketin 34 milyon Euro’dan fazla yatırımla faaliyete geçecek bu merkezde 15’ten fazla motor test istasyonu bulunacak. Tesis, giderek artan motor ihtiyacını karşılamak ve farklı pazarlar için üretilecek motorların hazırlanması için kullanılacak.

ÇOK OKUNANLAR