SEKTÖREL › Sipariş üzerine ithal edilecek...

Sipariş üzerine ithal edilecek...

19 Şubat 2013 / 01:36 1.6 turbo motorlu ve EDC şanzımanlı yeni Clio R.S. Mart ayından itibaren sipariş edilebilecek

Sipariş üzerine ithal edilecek...
Renault Sport Technologies'in yeni ateşli Clio'su mart ayından itibaren özel sipariş ile satın alnabilecek. 2-litrelik atmosferik motora sahip olan bir önceki nesil R.S.'ten farklı olarak 1.6 litrelik turbo beslemeli motorla donatılan yeni Clio R.S, ayrıca bu sefer karşımıza vites kulakçıklarıyla manuel kullanıma da imkan veren çift kavramalı bir EDC otomatik şanzımanla çıkıyor. Silindir hacminin 1618 cc olmasından dolayı vergi dezavantajı yeni motoruyla da devam eden Clio R.S.'in Türkiye fiyatının 100 bin TL'ye yakın olması bekleniyor.

200 BG GÜCÜNDE VE 0-100 KM/S 6.7 SN
200 bg güç ve 240 Nm tork değerleri sunan yeni R.S. 0'dan 100 km/s'ye 6.7 saniyede ulaşıyor ve maksimum 230 km/s hıza çıkabiliyor. Şasisi Renault Sport tarafından performanslı pist sürüşlerine göre hazırlanan otomobilde ayrıca R.S.Drive butonuyla 3 farklı sürüş modu sunuluyor. "Normal" modda günlük kullanıma uygun bir karaktere bürünen Clio R.S. "Sport" ve "Race" modlarındaysa yüksek performansa uygun ayarlara kavuşuyor. Bu modlar otomobilin vites geçiş hızına ve devrine, gaz pedalının tepkisine, motor sesine, elektronik destek sistemlerine ve direksiyona etki ediyor. Elektronik diferansiyel kilidine sahip olan Clio R.S'te hızlı kalkışlar için ayrıca "Launch Control" özelliğine de yer verilmiş. Önde Laguna V6'daki gibi 320 mm, arkadaysa 260 mm'lik fren disklerine sahip olan Clio R.S.'in fren performansı da etkileyici düzeyde. Renault Sport bu ateşli Clio için ayrıca bir de Cup şasi opsiyonu sunuyor. Gövde yüksekliğini 3 mm alçaltan bu opsiyonda ayrıca ön yaylar yüzde 27, arka yaylarsa yüzde 20 oranında daha sert.

Yeni Clio R.S.'teki bir diğer ilgi çekici ve eğlenceli özellik de R-Sound. R-Link tablet ile bağlantılı bu uygulama, hoparlörler yoluyla farklı motor seslerini simüle ediyor. Uygulamada 3 tanesi yeni Clio R.S.’e özel 7 ses bulunuyor: Alpine A110, R8 Gordini ve hatta Nissan GTR. Sesin işletim algortiması gerçekçi bir şekilde motor hızını, gaz pedalı konumunu, araç hızını  içeriyor. Ses sistemi tarafından sağlanan sesli parametreler, volümden başlayarak ekrandan ayarlanabiliyor. R.S. Monitör adındaki donanımı sayesinde performans verilerine, pist turu zamanlarına, çekişle ilgili önemli bilgilere ulaşmak ve bu verileri bir USB stick'e kaydetmek de mümkün.

Clio R.S.'in görüntüsü  5 kapılı gövdesine rağmen son derece sportif ve heyecan verici. Özel tamponlar ve eşikler, çift egzoz çıkışı, iri jantlar, arka difüzör ve spoyler ile standart Clio'lardan çok daha sportif bir görünüm sunan R.S. ayrıca aerodinamik açıdan da çok daha iyi bir noktada. Yeni Renault Clio R.S. 200 EDC biri sembolik ve özel rengi “Sirius sarısı” olmak üzere 5 farklı renk seçeneği sunuyor.

ÇOK OKUNANLAR