SEKTÖREL › Shell Madeni Yağlar 5 yıldır lider!

Shell Madeni Yağlar 5 yıldır lider!

06 Ocak 2012 / 01:15 Kline&Company'nin yaptığı araştırma, 'Shell Madeni Yağlar'ın dünyada 5 yıldır pazar liderliğini koruduğunu ortaya koydu

Shell Madeni Yağlar 5 yıldır lider!
Dünyanın en saygın danışmanlık ve araştırma şirketlerinden Kline&Company’nin her yıl yaptığı araştırmanın son verilerine göre Shell, madeni yağlar pazarındaki liderliğini beşinci yıla da taşıdı. “2010 Yılı Küresel Madeni Yağ Sektörü: Pazar Analiz ve Değerlendirmesi” adlı rapora göre, 4 yıldır madeni yağlar sektöründe liderliğini koruyan Shell Madeni Yağlar, yine dünyanın bir numaralı madeni yağ tedarikçisi oldu. Shell, 2010 yılında hacimsel olarak pazarın yüzde 13’ünden fazlasını elinde bulundurarak, bu oranla en yakın rakibini yüzde 2 farkla geride bıraktı. Shell ayrıca markalı madeni yağ kategorisinde de birinci sırada yer aldı.

Shell Küresel Madeni Yağlar Başkanı Mark Gainsborough, beş yıldır bir numara olmanın büyük bir başarı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu durum, ileri teknoloji ile güçlü müşteri ilişkilerine odaklanan tutarlı stratejimizin iyi sonuç verdiğini gösteriyor. Shell, müşterilerimiz için rekabetçi çözümler sunmakla görevlendirilmiş madeni yağ teknolojisi alanında çalışan 200’den fazla Ar-Ge personeli, 300’den fazla saha teknik danışmanı ve binden fazla satış uzmanını bünyesinde barındırıyor. Şüphesiz onların başarısı   sürekli büyümemizin ve marka liderliğimizin özünü oluşturmaktadır. Shell’in distribütörler aracılığıyla madeni yağ satmaya yönelik farklı yaklaşımı da avantaj sağlıyor. 2010 yılı ortalama distribütör sayımızı 2009 yılına nazaran iki kattan fazla yükselttik. Distribütörlerimize verdiğimiz olağanüstü desteği güçlü personel gelişimi ile daha da geliştirdik ve rakiplerimizin bunu taklit etmesi çok zor.”

Shell, Türkiye, ABD ve Çin’de lider
Rapora göre Shell, Çin’de güçlü bir hacim artışına imza atarak uluslararası alanda bir numaralı tedarikçi olma durumunu korudu. ABD, 2010 yılında küresel tüketimin yüzde 23’üne tekabül eden yağ talep hacmi ile bu bağlamda en büyük tek pazar oldu.  Shell, hacimsel anlamda yüzde 11’lik payıyla ABD yağ pazarındaki liderliğini de sürdürdü. PETDER 2010 Madeni Yağlar Raporu’na göre Shell & Turcas Madeni Yağlar, yüzde 25 pazar payıyla, Türkiye’de üst üste 4’üncü yılda da pazar liderliğini sürdürüyor.

Shell & Turcas Madeni Yağlar Genel Müdürü Burçin Toktamış, madeni yağlar pazarında elde edilen istikrarlı başarının, Shell’in teknolojik liderliğinden kaynaklandığını belirterek şöyle konuştu:

“Shell Türkiye pazarındaki yenilikçilik odaklı faaliyetlerini, madeni yağlar pazarında da aynı kararlılıkla sürdürüyor ve tüketici lehine değer yaratıyor. Pazardaki liderliğimizi korumanın temelinde, sektörün beklenti ve taleplerine en uygun çözüm ve ürünleri sunma anlayışımız yatıyor. İhtiyaç ve talepler doğrultusunda yenilediğimiz ve geliştirdiğimiz ürün portföyümüz, nitelikli hizmet anlayışımız ile madeni yağlar pazarında lider ve öncü bir markayız.”

ÇOK OKUNANLAR