SEKTÖREL › SEAT sanal gerçekliği kullanarak zamandan kazanıyor

SEAT sanal gerçekliği kullanarak zamandan kazanıyor

02 Mayıs 2018 / 17:32 SEAT, sanal gerçekliği kullanarak prototiplerin üretim süresini yüzde 30 oranında azalttığını açıklıyor

SEAT sanal gerçekliği kullanarak zamandan kazanıyor

SEAT sanal gerçekliği kullanarak, geliştirme aşamasındaki modeller için 95 bin simülasyon uyguluyor ve 3 milyona yakın bileşeni değerlendiriyor. Geliştirme sürecinde tasarımcıların Full HD gözlükler kullandığı belirtiliyor. Bu gözlükler sayesinde tasarımcıların üç boyutlu sürüş ile müşterilerin gelecekte yaşayacaklarına benzer deneyimleri önceden simule edebildikleri açıklanıyor. Her ne kadar bir otomobilin tasarımı başlangıçta kağıt kalemle başlasa da, 3D teknolojisi çok geçmeden sürece dahil oluyor. Böylece tasarımcılar yaratıcı süreçlere ek olarak projelerin daha işlevsel boyutlarını da değerlendirebiliyor ve başlangıçtaki çizimlerin uygulanabilir olup olmadığını yüzde 90 oranında belirleyebiliyorlar.

Sanal gerçeklik, proje geliştirme süreçlerinin her aşamasında önemli bir rol oynuyor. Örneğin, yeni SEAT Ibiza için toplamda 95 bin simülasyon uygulanıyor. Yapılan diğer testlerin yanı sıra, gelecekteki otomobillerin her zamankinden daha güvenli olması için sanal çarpışmalar gerçekleştiriliyor. Bir otomobilin geliştirilmesi için geçen ortalama üç buçuk yıllık süre içerisinde yapılan analizlere bakıldığında; bu süreç 30 yıl önce yalnızca 5 bin bileşenle sınırlıyken günümüzde üç milyona kadar simülasyon kullanılarak analiz edilebiliyor. Bu teknoloji, yeni bir modelin lansmanı öncesinde fiziksel olarak üretilmesi gereken prototiplerin sayısını yarı yarıya azaltıyor. Aynı zamanda prototiplerin üretim süresinin yüzde 30 oranında kısalmasını sağlıyor.

Sanal teknolojiler, gerçek dünyayı simüle edebilen üç boyutlu bir deneyim de sağlıyor. Bu bağlamda, Prototip Geliştirme Merkezindeki teknisyenler 3D gözlükler ve birkaç kumanda kullanarak işçilerin çalışma sürelerini optimize etmek ve iş istasyonu ergonomisini iyileştirmek için onların montaj hattındaki hareketlerini taklit ve analiz ediyorlar.

ÇOK OKUNANLAR