YENİ MODELLER › Seat Leon ST

Seat Leon ST

30 Temmuz 2013 / 13:34 Seat'ın tamamen yenilediği Leon modelinin daha fazla hacim sunan ST versiyonu da hazır

Seat Leon ST

Seat Leon ailesinin yeni üyesi Leon ST tanıtıldı. Hatchback gövdeli Leon'dan 27 cm daha uzun olan ve daha fazla hacim sunan ST’nin 587 litre olan bagaj kapasitesi, arka koltuklar yatırıldığında 1470 litreye yükseliyor.

Leon ST'nin yol tutuş özellikleri itibarıyla ailenin diğer iki üyesi; Leon ve Leon SC kadar hassas ve dinamik olduğu söylenmekte. Bununla birlikte, Full-LED farlar ve yorgunluk tespit sistemi gibi teknolojik donanımlar ST'nin de opsiyonları arasında.

Leon ST, 1.2 ile 2.0 litre arasında değişen hacim ve 105 bg ile 265 bg arasında güç seçeneklerine sahip TDI ve TSI motorlarla sunuluyor. 105 bg güç üreten 1.2 litrelik TSI motor, manuel ve DSG olmak üzere iki versiyon halinde sunuluyor. Her iki versiyon da 100 km’de ortalama 4.2 litre yakıt tüketiyor. 140 bg güce sahip 1.4 litrelik TSI motorsa, yalnızca 5.3 litrelik yakıt tüketim değerine sahip. Yeni Leon ST’nin 105 bg güç üreten 1.6 litrelik TDI motoru da manuel ve DSG olarak iki versiyon halinde sunuluyor. 1500-2750 devir aralığında 250 Nm tork üreten 1.6 TDI motor, manuel seçeneğinde 99 g/km’lık çok düşük bir karbon emisyonuna sahip ve 100 km’de ortalama 3.8 litre yakıt tüketiyor. Ailenin 265 bg güç üreten sportif üyesi 2.0 litrelik TSI CUPRA da manuel ve DSG şanzıman seçenekleri sunuluyor.

Leon ST’nin düşük tüketim değerlerine imza attığı ve bunun da hafif yapı teknolojisinin bir sonucu olduğu açıklanıyor. Baz versiyonda ağırlığı sadece 1233 kg olan Leon ST, beş kapılı Leon’a göre sadece 45 kilogram ağır. Bu da onu türünün en hafif modeli yapıyor. ST, aynı zamanda günlük hayatta kullanışlılık açısından büyük yarar sağlayan birçok işlevsel ayrıntıya da sahip. Bagaj bölmesinden kolaylıkla yatırılabilen arka koltuk arkalıkları, yükleme ve boşaltmayı kolaylaştıran zemin, uzun eşyaların taşınmasına olanak sağlayan yatırılabilen ön yolcu koltuğu bu detayların başında geliyor.
 

ÇOK OKUNANLAR