YENİ MODELLER › S63 AMG Coupe’nin detayları açıklandı

S63 AMG Coupe’nin detayları açıklandı

19 Mart 2014 / 20:16 Mercedes-Benz S63 AMG Coupe, yerine geçtiği CL63 AMG’den daha hafif ve daha güçlü

S63 AMG Coupe’nin detayları açıklandı

Geçtiğimiz günlerde Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan S-Serisi Coupe’den sonra, Mercedes-Benz bu lüks coupe modelinin AMG versiyonunu da tanıttı. Diğer yeni AMG modelleri gibi S63 AMG Coupe de daha büyük hava girişleri, kaslı marşpiyelleri ve parlak siyah difüzör ile çevrelenmiş krom kaplı dört egzoz çıkışıyla daha ağırbaşlı ve sade bir dış görünüşe sahip olmuş. Otomobilin 19 inçlik titanyum grisi çok kollu AMG dövülmüş hafif alaşımları 255/45 R19 ve 285/40 R19 lastiklerle çevrelenmiş.

S63 AMG Coupe’nin 585 bg maksimum güç ve 900 Nm maksimum tork üreten 5.5 litrelik çift turbolu V8 motoru, otomobilin yerine geçtiği model olan CL63 AMG’den 41 bg daha fazla güç ve 100 Nm daha fazla tork üretiyor. Artan güç ve torkunun yanında yeni model selefine göre 65 kg daha hafif. Bu diyet ile birlikte S63 AMG 3.41 kg/bg ağırlık/güç oranına sahip olmuş.

Yeni modelin kısıtlı kaydırmalı diferansiyele sahip arkadan itişli versiyonu 0-100 km/s hızlanmasını tamamlamak için 4.3 sn’ye ihtiyaç duyarken, 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi otomobilin aynı hıza 3.9 sn’de ulaşmasını sağlıyor. Elektronik olarak sınırlandırılmış 250 km/s’lik maksimum hıza sahip olan S63 AMG “C” (Kontrollü Verimlilik), “S” (Sport) ve “M” (Manuel) modlarına sahip 7 ileri spor şanzıman ile birlikte geliyor.

S63 AMG Coupe, standart otomobil gibi AIRMATIC havalı süspansiyonlara ve otomobilin virajlara girerken tıpkı bir motosiklet veya kayakçı gibi yatmasını sağlayan geliştirilmiş MAGIC BODY CONTROL sistemine sahip olacak.

Seramik kompozit frenler ve 20 inçlik on kollu AMG Performance Studio jantlar yeni otomobil ile opsiyonel olarak sunulacak, içeride ise AMG spor koltuklar, Nappa deri kaplama ve kesik üç kollu direksiyon müşterileri karşılayacak.

Tıpkı pek çok yeni AMG modelinde olduğu gibi, S63 AMG Coupe’nin üretimine başlanmasının bir yıl ardından otomobilin “Edition 1” versiyonu Stuttgart merkezli üretici tarafından tanıtılacak. Edition 1, standart S63 AMG Coupe’de standart olarak sunulmayan Swarovski kristallerine sahip LED farlar, Özel Nappa deriyle kaplanmış AMG spor koltuklar, sipariş üzerine üretilecek paspaslar gibi opsiyonel özellikleri standart olarak sunacak.

2014 Mercedes-Benz S63 AMG Coupe’nin resmi tanıtımı önümüzdeki ay düzenlenecek olan New York Otomobil Fuarı’nda yapılacak. Otomobilin siparişlerinin alınmasına ise 4MATIC versiyon için Nisan ayında, arkadan itişli versiyon için ise Temmuz ayında başlanacak.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR