YENİ MODELLER › Renault'nun R.S. ailesinde yenilikler...

Renault'nun R.S. ailesinde yenilikler...

27 Şubat 2018 / 13:56 Hot hatch rekabeti özel seri Clio R.S.18 ve yeni Megane R.S. ile kızışıyor

Renault'nun R.S. ailesinde yenilikler...

Renault Sport, özel seri Clio R.S.18 ile performanslı otomobillere meraklı olanların ve koleksiyonerlerin dikkatini çekecek gibi görünüyor. Renault Sport Formula 1 aracından esinlenilerek sarı ve siyah renk kombinasyonuyla ve sınırlı sayıda üretilen bu özel seri agresif bir duruşa sahip. Otomobilin ön kapılarında yer alan R.S.18 imzası, tavandaki gri şeritler ve yeni R.S. çift elmas logo, Renault Sport Formula 1 Takımına ve takımın 2018’de yarışacağı araca gönderme yapıyor. Renault Sport’un F1 tarzını yansıtan parlak sarı ön kanadı, koruyucu yan kısımları ve jant göbeği ise aracın koyu siyah gövde rengiyle kontrast yaratıyor.

0b62ae078c3cb555c11c2adc2915b379_0.jpg

Otomobilin kabini de özel dokunuşlara sahne olmuş. Kapı eşiğindeki R.S. logosu, Alkantara deri işleme direksiyon simidi ve karbon fiber etkili havalandırma kaplaması kabininin sportif görünümüne katkı sağlıyor.

Renault Clio R.S. 220 bg güç ve 280 Nm maksimum tork verileri sunuyor. Alçaltılmış ve güçlendirilmiş Trophy şasisi ve hidrolik sıkıştırmalı süspansiyonları ile direksiyon hassasiyetinin arttırıldığı açıklanıyor.

R.S. ailesinin bir diğer yeniliği de yeni Megane R.S. 4CONTROL sistemi, daha güçlü 1.8 litre turbo motoru ve R.S. Uzman Takip sistemi gibi yüksek performans teknolojileri ile donatılan otomobil, Sport ve Cup olmak üzere iki versiyon olarak sunuluyor. Manuel ve çift kavramalı otomatik vites kutusu ile sunulan Megane R.S. 1.8 litrelik turboşarjlı motora sahip. Silindir kapağı yeniden tasarlanan ve yeni bir soğutma sistemi entegre edilen turbo motor, 30 Nm artışlar 390 Nm maksimum tork üretiyor.

0b62ae078c3cb555c11c2adc2915b379_1.jpg

Yeni Megane R.S. arka tekerlekleri yönlendiren 4CONTROL sistemi, geliştirilmiş süspansiyon kontrolü ve sürüş yardımı (ADAS) gibi teknolojilere sahip. Özel olarak geliştirilen BOSE ses sistemiyle donatılan otomobiliin R.S. takip sistemi de güncellenmiş. Araçtaki 40 sensörden gelen bilgileri toplayan sistem, 8.7 inç büyüklüğüne sahip R-Link 2 ekranında gaz, fren, direksiyon açısı, 4CONTROL sistemi, sıcaklık ve basınç gibi birçok ayarı gerçek zamanlı olarak görüntüleyebiliyor. Segmentinde bir ilk olan yeni R.S. Uzman Takip sistemi sayesinde ise sürüşler kayıt altında tutulabiliyor.

ÇOK OKUNANLAR