MOTORSPORLARI › Renault'dan bir Formula E zaferi daha

Renault'dan bir Formula E zaferi daha

04 Ağustos 2017 / 11:06 Üç yıldır düzenlenen FIA Formula E şampiyonası bu sezon da yine Renault liderliğiyle sonuçlandı...

Renault'dan bir  Formula E zaferi daha

Üç yıldır düzenlenen FIA Formula E şampiyonasına bu sezon yine Renault damgasını vurdu. Renault e. dams takımı, art arda üçüncü sezonunda da FIA Formula E’yi şampiyon tamamladı.

Montreal’de şampiyonanın son yarışının ardından üçüncü kez şampiyonluğunu ilan eden Renault e.dams, bu yıl istikrarlı performansını sürdürerek on iki yarışta altı kez zafer kazandı. Elektrikli araç pazarının öncü markası Renault, 2013 yılından bu yana Formula E şampiyonasının teknik partneri olarak yer alıyor. Renault'nun etkisi, e.dams takımının ana sponsoru olduktan sonra daha da etkisini göstermeye başladı. Alain Prost ve Jean-Paul Driot'un sahibi olduğu heyecan verici yeni yolculuk, Eylül 2014'te Pekin'de başlamıştı. Bu ortaklıkla Renault, hem motorsporları hem de elektrikli araçlar konusundaki çifte uzmanlığını göstermek üzere yeni ve özellikle yaratıcı bir disipline tamamen yatırım yapmış oldu. Şampiyonaya katılım ve elde edilen başarı, elektrikli araç ürün gamının geliştirilmesinde önemli bir itici güç haline geldi. Renault, Formula E'nin en yeni teknolojileri ile güncellenmiş versiyonu olan Zoe eSport konsept otomobilini bu yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilemişti.

FIA Formula E şampiyonası, dünya çapındaki hayran kitlesi ve şehirde yapılması nedeniyle ön plana çıkıyor. Formula E, şu anda birçok yüksek profilli üreticiye sahip ve motorsporları dünyasında ciddi ve saygın bir kategori olarak kendini kanıtladı. Mercedes ve Porsche'nin 5. ve 6. sezon şampiyonalarına katılacaklarını duyurmaları da bu organizasyonun değerini vurgulamaya tek başına yetiyor.

Toplamda 268 puan elde ederek üçüncü kupasını alan Renault e. dams takımında Sébastien, altı zafer ile 157 puan elde etti ve Nico 92 puan aldı.

ÇOK OKUNANLAR