SEKTÖREL › Renault'da otonom test sürüşleri...

Renault'da otonom test sürüşleri...

02 Ocak 2018 / 13:02 Renault, otonom olarak tasarlanmış bir prototip olan SYMBIOZ ile test sürüşlerine başladı

Renault'da otonom test sürüşleri...

Renault, otonom teknolojili SYMBIOZ demo otomobiliyle 2023 vizyonunu vurguluyor. SYMBIOZ demo otomoili, ‘mind-off’ teknolojisi ile sürücüyü tüm dinamik sürüş görevlerinden kurtarıyor. Otonom sürüş süreci henüz evdeyken başlıyor ve yolcunun kişisel ajandası evdeki TV'de gösteriliyor, akıllı telefon, tablet veya PC aracılığıyla güncelleniyor ve otomobil ile ev arasında paylaşım sağlanıyor. Ayrılmadan on beş dakika önce otomobille ve yolculukla ilgili tüm bilgiler (şarj seviyesi, akünün kalan şarjıyla gidilebilecek mesafe, trafik ve hava durumu) sürücüye gösteriliyor.

“Mind off” sürüşün en uç noktasını gösteren ve Ubisoft tarafından tasarlanan sanal gerçeklik deneyimi, otomobil otonom sürüş modunda iken sürücünün arkasına yaslanıp rahatlamasına olanak tanıyor.

Renault SYMBIOZ demo otomobili, günümüze ait bir deneyim sunarak yarın hakkında fikir veriyor. Bazı iç ve dış tasarım öğelerinin yanı sıra otomobilde bulunan teknolojiler, önümüzdeki dönemlerde Renault ürün gamında da karşımıza çıkabilecek yeniliklere dair ipuçları içeriyor.

YÜZDE 100 ELEKTRİKLİ BİR KONSEPT

Avrupa'da elektrikli otomobil pazarının öncüsü ve satış rakamı ile bir numaralı markası olan Renault, otonom modeli SYMBIOZ’u da tam elektrikli motorlarla donattı. 500 kW’lık maksimum güç ve 660 Nm’lik maksimum tork (360 kW ve 550 Nm sürekli) üreten SYMBIOZ, 0’dan 100 km/ hıza 6 saniye içinde çıkıyor ve 700 V’lık kaynak, güçte büyük bir artış sağlıyor. SYMBIOZ demo otomobilinde 72 kWh’lik bir akü ile sunuluyor ve araç mimarisi, 100 kWh'ye kadar kapasiteye sahip akülerin kullanılabilmesine olanak tanıyor.

SYMBIOZ demo aracı 4,92 metre uzunluğunda, 1,92 metre genişliğinde ve 1,44 metre yüksekliğinde. Otomobilin dik eğimli ön camı, yatay bir düzen ve gösterge tablosundaki saklama alanları gibi yeni iç mekan özelliklerine uyum sağlıyor. Otomobilin üst kısmı, kabine bol miktarda ışığın girmesini sağlayan ve sağlam görüntüsünü bozmadan görüşü optimize eden geniş bir camlı yüzeye sahip.

Modelin dış far imzası hem önde hem de arkada C şeklinde farları içeriyor ve günümüzden geleceğe uzanan bir Renault tasarımını yansıtıyor. SYMBIOZ demo car, otonom sürüş etkinleştirildiğinde mavi renkte parlayarak çevredeki otomobilleri otonom modunda çalıştığından haberdar ederek kişiliğini ortaya koyuyor.

SYMBIOZ demo car’ın kokpit düzeni, seçilen sürüş moduna göre otomatik olarak değişiyor. AD modunda, direksiyon ve gösterge tablosu, sürücünün önündeki alanı boşaltmak için 12 cm geri gidiyor. Dinamik modda ise sürücü koltuğu, bir pilot koltuğu hissi vermek için ilave yan destek sağlıyor.

SÜREKLİ ONLINE

SYMBIOZ demo aracındaki yerleşik internet bağlantısı sistemi, sürücü ve yolcuların dijital hayatlarına erişmelerini ve geniş bir hizmet yelpazesinden yararlanmalarını sağlıyor. Kişisel akıllı telefonla uyumlu olan demo aracı ile kullanıcıların medyalarına ve verilerine olan bağlantısı asla kesilmiyor. Otomobilin ana arayüzü olan L şeklindeki gösterge tablosu ekranı, kullanıcıların, yol altyapıları veya evleri gibi dış dünya ile uzaktan etkileşime girmelerini sağlıyor. Böylece gösterge tablosunun ekranındaki 360 derecelik kamera görüntüsü sayesinde evlerinde neler olup bittiğini kontrol edebiliyorlar. Ayrıca ısıtma ayarlarını yapabiliyor veya buzdolabı gibi diğer ev aletlerine erişebiliyorlar.

ÇOK OKUNANLAR