SEKTÖREL › Renault ZOE'ye Euro NCAP'ten 5 yıldız

Renault ZOE'ye Euro NCAP'ten 5 yıldız

10 Mart 2013 / 20:10 Renault'nun elektrikli otomobili ZOE, Euro NCAP testlerinden başarıyla ayrıldı

Renault ZOE'ye Euro NCAP'ten 5 yıldız
Euro NCAP testlerinde hemen hemen her modeliyle 5 yıldız alan Renault, elektrikli ZOE modeliyle de aynı başarıyı tekrarladı. Genel sonuçta %82’lik skor elde eden ZOE, özellikle yaya koruması dalında en yüksek skoru alarak kendi segmentinde en üst sıraya yerleşti. 'Yetişkin Yolcu Koruması'nda yüzde 89'luk derece elde eden ZOE, 'Çocuk Güvenliği'nden yüzde 80, 'Yaya Koruması'ndan yüzde 66 ve 'Güvenlik Asistanları' kriterinden de yüzde 85'lik bir başarıya imza attı.

Önden çarpışma durumunda Renault ZOE’nin ön koltuklarında oturan yolcular, iki adet hava yastığı, yan hava yastıkları, ön gergili ve 400 daN’ye kadar yük sınırlayıcılı emniyet kemerleri ile korunuyor. Arkada ise tüm koltuklarda 3 noktalı emniyet kemerleri yer alıyor. Renault’nun yenilikçi teknolojisinin bir ürünü olarak ortaya çıkan Fix4sure sistemi, yolcuların herhangi bir darbe halinde emniyet kemerinin altından kaymalarını engellemekte. Söz konusu koruma, koltuk minderlerinde yer alan çıkıntı ve düşük konumlandırılmış emniyet kemerleri sayesinde mümkün oluyor.

Darbeleri iki kat daha hızlı belirlemek ve tepki vermek amacıyla Renault ZOE’de iki adet sensör bulunuyor. Bunlardan biri ön kapıda diğeri ise orta kısımda yer alıyor. Spesifik bir algoritma sayesinde darbe kuvvetine tepki süresi belirleniyor ve yeni nesil baş-boyun hava yastığı buna göre kontrol ediliyor.

Son derece sessiz bir sürüş sağlayan ZOE, “Z.E. Voice / Z.E. Ses” özelliğiyle donatılmış. Bu özellik sayesinde çıkan ses, araç dışındaki yayaları uyarıyor ve araç hızına paralel olarak frekans değiştirerek ZOE'nin hızının tahmin edilmesini sağlıyor. Bu da Yaya Güvenliği'ni artıran bir etken.

ÇOK OKUNANLAR