SEKTÖREL › Renault ZOE ile 24 saatte 1618 km!

Renault ZOE ile 24 saatte 1618 km!

24 Haziran 2012 / 23:46 ZOE, seri üretim elektrik motorlu araç kategorisinde, eski 24 saat mesafe rekorunu yüzde 25 iyileştirdi

Renault ZOE ile 24 saatte 1618 km!
1 Haziran 2012 Cuma saat 16:00'da iki Renault ZOE CTA (Aubevoye Teknik Merkezi) hız pistinden start aldı. 15 pilotun dönüşümlü olarak şarj ve sürüş seansları için araçların direksiyonunda nöbet değiştirdiği 24 saat sonunda iki ZOE, göstergelerindeki 1.618 km ve 1.506 km ile varış çizgisini geçtiler.
 
Bu performansa ulaşmak için ZOE, büyük bir teknolojik iyileştirmeden faydalandı: Caméléon şarj cihazı. Benzeri olmayan sistem, dünyada bir ilk olarak ZOE’nun her tip prizde şarj edilebilmesine olanak veriyor ve bütün amperajlarda çalışıyor. ZOE böylelikle sadece 30 dakikadan az bir sürede batarya kapasitesinin %80’inin şarj edilmesini sağlayan 43 kW’lık hızlı şarj sisteminden yararlanabildi. Bu yenilik aynı zamanda, sınıfının en iyisi olan 210 kilometrelik NEDC menzili sayesinde mümkün olabildi (kullanım koşullarına göre gerçek şartlarda 100 ila 150 km). Toplamda, finalist ZOE, 24 saatte 18 kez hızlı şarj gerçekleştirmiş oldu.

Elektrik Motorlu Araç Müşteri Hizmetleri Direktörü ve bu yarış organizasyonunu düzenleyen Bernard Dumondel kırılan rekor üzerine duygularını şu sözlerle dile getirdi: 'Teknoloji ve insanlık yönünden müthiş bir macera. Bu zafer, elektrik motorlu Renault araçlarının kalitesini ortaya koyan çok büyük bir seferberliğin meyvesi oldu' sözleriyle ifade etti.

Güvenilirlik / dayanıklılık pilotu Philippe Vinot; 'Bu operasyonu iki ayda gerçekleştirdik. Nisan ayında, Elektrik motor-şanzıman grubu departmanı ekipleriyle projenin fizibilitesini kontrol etmek için hesaplamalara başladık. Mayıs başından itibaren, pist üzerinde turlara başladık ve bir strateji hazırladık. Seri üretilen aracı modifiyesiz aynen korumaya karar verdik. Araca güveniyorduk ve haklı olduğumuz ortaya çıktı' dedi.

ÇOK OKUNANLAR