KONSEPT › Renault R-Space Concept

Renault R-Space Concept

09 Mart 2011 / 01:16 Renault, R-Space konseptiyle küçük MPV'lerin gelecekte ne kadar farklı olabileceğini gözler önüne seriyor

Renault R-Space Concept
Renault'nun DeZir ile başlayıp Captur ile devam eden yeni tasarım diliyle şekillenmiş R-Space konsepti görücüye çıktı. Aracın ön tasarımı, tıpkı DeZir ve Captur konseptlerinde olduğu gibi, küçük farlar ve ince bir hat üzerine oturtulmuş büyük Renault logosuyla markanın gelecekteki modellerinin nasıl görünebileceği hakkında fikir veriyor. Kahverengi, beyaz ve turuncu renklerin kullanımıyla çikolata, süt ve balı andırarak keyifli bir Pazar kahvaltısına gönderme yapan konsept aile sahibi alıcıların aklını çelmeyi hedefliyor.

Büyük ön camı ve panaromik cam tavanıyla ferahlığa odaklanan R-Space'in tavanındaki küp motifleriyse iç mekan hakkında bilgi veriyor. Arkada kullanılan küçük LED stoplar ve büyük hava çıkışlı dolgun tamponlar sayesinde sportif bir görünüm yakalayan konseptin kapıları tıpkı Opel Meriva'da olduğu gibi birbirine ters açılıyor. Aracın kokpiti, DeZir ve Captur konseptleriyle benzerlik gösterirken, ön koltuklara arkadan bakıldığında soldaki koltuğun sağdaki koltuğa "sarıldığı" dikkatlerden kaçmıyor. Arka bölümdeyse kullanılan birçok küp sayesinde çocuklar için eğlenceli bir alan yaratılmış. Otomobil hareket ederken koltuk konumunda ya da masa-koltuk konumunda olan küpler, 27 adet minyatür motor sayesinde birçok farklı şekle bürünebiliyor.

4250 mm uzunluğundaki R-Space'de Renault-Nissan ortaklığının bir ürünü olan TCe motora yer verilmiş. 900 cc hacmindeki turbo benzinli motor 160 Nm tork ve 110 bg güç değerleriyle 1.6 litrelik atmosferik ünitelere eşdeğer bir performans sunuyor. Motorda start&stop sistemine de yer verilerek 3.7 lt/100 km gibi çok düşük bir yakıt tüketim verisine ulaşıldığı açıklanıyor.

R-Space'in, DRIVINGECO² sistemi sayesinde motoru en verimli şekilde çalıştırarak ekonomi sağladığı açıklanıyor. Ayrıca Conseil adlı ek bir sistemle de hem hem güvenli bir sürüş sağlanıyor hem de ekonomiye de odaklanılıyor. Sistem, sürücüye ekonomik sürüş için gerekli tavsiyelerde bulunduğu gibi, ekonomi sağlanırken eğlenceye de yer veriliyor. Eğer sürücü sistemden yüksek ekonomi puanları alırsa, arka koltukta video oyunu oynayan çocukların puanlarına sürücünün ekonomi puanları da ekleniyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR