SEKTÖREL › Renault Captur'a güvenlikte 5 yıldız...

Renault Captur'a güvenlikte 5 yıldız...

31 Mayıs 2013 / 01:47 Captur, EuroNCAP'in pasif güvenlik derecelendirmesinde 5 yıldıza layık görülen 15'inci Renault modeli oldu

Renault Captur'a güvenlikte 5 yıldız...
Renault Captur, Euro NCAP testlerinden 5 yıldızla ayrıldı. Toplamda yüzde 80.5'lik skor elde eden Captur, böylece Renault'nun 5 yıldıza layık görülen 15'inci modeli oldu.

Önden darbe durumunda Renault Captur’un ön yolcuları iki hava yastığı ile birlikte ön gergili ve 400 daN’ye kalibre edilmiş yük sınırlayıcılı emniyet kemerleri ile korunuyor. Ayrıca, ön koltuk yolcusunun diz ve kaval kemiği bölgesi için artırılmış koruma sağlaması bakımından, torpido gözü yerindeki Easy Life saklama gözüne ek korumalar entegre edilmiş. Arkada ise tüm koltuklarda üç noktalı emniyet kemerleri bulunuyor; ayrıca arka dış koltuklarda güç limitörü yer alıyor.

Captur, yan darbelerde yolcu koruması ile ilgili olarak da 8 puan üzerinden 7,9 gibi etkileyici bir sonuca layık görüldü.  Darbeleri belirlemesi ve iki kat daha hızlı tepki vermesi için Renault Captur’un her iki tarafından iki adet yan darbe sensörü yer alıyor. Özel bir algoritma, darbenin şiddetine uyum sağlayarak yeni nesil baş-boyun hava yastıklarına kumanda ediyor. Tüm bu sonuçlar Renault Captur’un yetişkin koruma alanında 36 üzerinden 32 puan elde etmesini sağlamış. Bu not, küçük otomobil segmentinde bugüne kadar elde edilen en iyi sonuçlardan biri.

Çocuk koruması
Genel tasarımı ve ön yolcu koltuğu ile birlikte arka dış koltuklarda üç noktalı Isofix çocuk koltuğu bağlantı noktalarının yer alması sayesinde Renault Captur’un çocuk koruma derecesi B segmentinde elde edilen en iyi dereceler arasında yer alıyor: Bu konuda, daha da zor hale getirilen en son prosedürlere rağmen 49 puan üzerinden 39 puan elde edilmiş.

Captur’un ön kısmı yaya yaralanmalarını en aza indirecek şekilde tasarlanmış. Aracın tamponunda her hangi bir çıkıntılı kenar bulunmazken, genelde çok sağlam yapılan ön camın alt kısmı her hangi bir darbe durumunda yaralanma riskini en aza indirecek biçimde dizayn edilmiş. Kaporta ile motorun en üst kısmı arasındaki yükseklik, darbe alanına daha fazla yer bırakmak dolayısıyla çarpma anında yayanın daha az hasar almasını sağlamak için ön kaput yüksekliği de arttırımış. Renault Captur, bu alanda 36 üzerinden 22 puan aldı.

Renault Captur’da standart donanım olarak hız sınırlayıcı bulunuyor. Buna ek olarak tüm koltuklar için sesli ve görsel emniyet kemeri uyarısı ve ESC de sunuluyor.

Renault’nun Euro NCAP’ten beş yıldız alan modelleri
Laguna II.....................Beş yıldız (2001)
Vel Satis.......................Beş yıldız (2002)
Mégane II....................Beş yıldız (2002)
Espace IV.....................Beş yıldız (2003)
Scénic II.......................Segmentindeki ilk beş yıldız derecesi (2003)
Modus..........................Sınıfındaki ilk beş yıldız derecesi (2004)
Mégane Coupé Cabriolet.....Beş yıldız (2004)
Clio III.........................Beş yıldız (2005)
Yeni Laguna............... .Beş yıldız (2008)
Koleos........................ .Beş yıldız (2008)
Yeni Mégane............... Beş yıldız (2008)
Yeni Scénic..................Beş yıldız (genel derecelendirme, 2009)
Yeni Clio......................Beş yıldız (genel derecelendirme, 2012)
ZOE.............................Beş yıldız (genel derecelendirme, 2013)
Captur..........................Beş yıldız (genel derecelendirme, 2013)

ÇOK OKUNANLAR