SEKTÖREL › PSA Grubu ile BMW'nin ilişkisi güçleniyor

PSA Grubu ile BMW'nin ilişkisi güçleniyor

08 Şubat 2011 / 23:17 BMW ve PSA Grubu hibrid teknolojiler alanında işbirliklerini güçlendirmek amacıyla ortak bir şirket kurdular

PSA Grubu ile BMW'nin ilişkisi güçleniyor
BMW ve PSA grupları, eşit paylarla ‘BMW Peugeot Citroën Electrification’ isimli bir ortaklık kurarak, işbirliklerinde yeni bir aşamaya geçmeye karar verdiler. Anlaşma, BMW AG Başkanı  Norbert Reithofer ve PSA Grubu başkanı Philippe Varin tarafından 1 Şubat günü imzalandı. Bilindiği gibi, BMW ve PSA Grubu 2010 Ekim ayında işbirliklerini hibrid sistemleri kapsayacak şekilde genişletmeyi hedefleyen bir protokol imzalamışlardı.

‘BMW Peugeot Citroën Electrification’ hibrid araçlarla ilgili aksamların (bataryalar, elektrik motorları, üreteçler, güç elektroniği, şarj sistemleri) geliştirilmesi ve üretimi ile aynı zamanda hibrid sistemlerin çalışmasına yönelik yazılımlar konusuna yoğunlaşacak. Ortaklar bu bileşenleri ortaklaşa olarak geliştirecekler, üretecekler veya satın alacaklar. BMW ve PSA Grubu’nun bu girişimi ilk aşamada araçların elektrikle çalışır duruma getirilmesi için standart hibrid aksamları geliştirmeyi hedefliyor. Ortak şirket aynı zamanda Avrupa’da hibrid teknolojiler sektörünün yapılanmasına katkıda bulunması beklenen  açık bir platformun oluşturulmasını da hedefliyor. Bu işbirliği kapsamında üretilecek hibrid aksamlar 2014’ten itibaren iki ortağın araçlarında kullanılacak.

BMW ve PSA Grubu uzun yıllardan beri benzinli motorlar konusunda işbirliği yapıyor. İBu işbirliği sonucunda 2006’dan 2010’a kadar toplam 1.8 milyon adet motor üretildi ve iki ortak Şubat 2010’da da, Euro 6 standardıyla uyumlu yeni bir 4 silindirli benzinli motor geliştirmeyi kararlaştırdılar. Halen üretilen bu motorlar MINI modelleriyle Peugeot ve Citroën modellerinde kullanılıyor.

ÇOK OKUNANLAR